Avatar billede eniac Nybegynder
23. april 2002 - 19:58 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

exec output på server

Jeg bruger exec() til at eksekvere et program på serveren, og det virker fint.
Jeg kalder en "dos"-kommando (w2k), og den starter fint. Problemet er bare at der ikke bliver åbnet en cmd-prompt på serveren så jeg visuelt kan følge hvad der sker.
Hvordan sikre jeg at der gør det?
Avatar billede eeyore Nybegynder
23. april 2002 - 22:54 #1
Du kan evt. sørge for at hælde outputtet fra kommandoen ned i en fil:

exec('kommando > c:\temp\fil.txt');

- og så kigge i, hvad der står i filen på en kommandoprompt fra serveren

c:\temp> more fil.txt
Avatar billede eniac Nybegynder
24. april 2002 - 08:04 #2
Problemet er at det er en process der kører over en længere periode (flere timer), og jeg gerne skal kunne se hvad der sker "realtime".
Avatar billede eeyore Nybegynder
24. april 2002 - 13:05 #3
Det er jo ærgerligt, det er windows du bruger, for der findes et UNIX-værktøj (tail), som kan bruges til at holde øje med en tekstfil, der bliver skrevet til.

Men der kan måske rådes bod på det: Du kan installere Cygwin, som er en samling af UNIX-værktøjer til Windows. Jeg har ikke erfaring med det, men jeg vil skyde på, det kan bruges. Du kan hente det gratis fra www.download.com.

Med lidt held, kan du så, når det er installeret, skrive:

c:\tempt> tail -f fil.txt

Så kan du se i prompten - real time - hvad der bliver skrevet til fil.txt !
Avatar billede xyborx Nybegynder
24. april 2002 - 14:47 #4
Jeg vil umiddelbart mene at det ikke kan lade sig gøre (men jeg har kun lidt erfaring med PHP, såå man ved jo aldrig)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Vi tilbyder markedets bedste kurser inden for webudvikling

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester