Avatar billede elv Nybegynder
26. april 2002 - 18:51 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Mathtype OLE Object

Jeg er ved at lave et matematikprogram, og vil gerne have mulighed for at indsætte data kopieret fra det program, vi skriver ligninger mv. ind med i skolen. Programmet hedder MathType og er en udvidet udgave af Equation Editor i word.

Problemet er, at når jeg kopierer data fra programmet, gemmes det som et "Windows OLE Graphic" (dette kan ændres, men det skal det ikke), og jeg skal have fat i dataene fra denne via Window's clipboard. Altså er spørgsmålet: Hvordan får jeg fat i dataene fra et OLE Graphic Object fra clipboardet? (Jeg ved godt at man skal bruges TClipboardet osv, det er hele OLE-princippet jeg mangler viden om...)

Elv
Avatar billede hermandsen Juniormester
26. april 2002 - 19:00 #1
Det er da vist også på tide med det program, sådan op til eksamen og tredje år, hva' elv! ;)
Avatar billede elv Nybegynder
26. april 2002 - 19:05 #2
jep :)

Anyway, jeg regner med at det er noget med en OLEContainer... jeg kan godt paste i den fra programmet, og jeg kan se at class-namet er "Equation.DSMT4", nu skal jeg bare have adgang til dataene....
Avatar billede elv Nybegynder
26. april 2002 - 19:39 #3
der er en masse information her:
www.mathtype.com/support/tech/MTEF5.stm+DSMT4&hl=da" target="_blank">http://216.239.51.100/search?q=cache:gO0lNiZ40fkC:www.mathtype.com/support/tech/MTEF5.stm+DSMT4&hl=da
(google's cache :) )
men jeg ved stadig ikke hvordan jeg skal få fat på dataene.......
Avatar billede elv Nybegynder
26. april 2002 - 19:43 #4
og lidt mere om data-formatet......
www.dessci.com/support/tech/MTEF_storage.stm+&hl=da" target="_blank">http://216.239.51.100/search?q=cache:nFUYc4lvHjMC:www.dessci.com/support/tech/MTEF_storage.stm+&hl=da
Avatar billede elv Nybegynder
26. april 2002 - 21:33 #5
Men jeg ved ikke om det er den der TOleContainer der skal bruges... det kan sikkert gøres direkte fra clipboardet....
Avatar billede elv Nybegynder
28. april 2002 - 14:05 #6
Ny information, det skal hentes direkte fra clipboardet, og jeg har noget kode til det, men jeg har lidt problemer med at få det afkrypteret rigtigt, det er noget med nogle headere..... hvis der er nogen der tror de kan hjælpe så sig lige til, så smider jeg sourcen på det jeg har lavet herind... det handler nu om at hente et Metafile object fra clipboardet.
Avatar billede elv Nybegynder
27. august 2002 - 15:04 #7
Well, ingen svar så vi lukker...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB