Avatar billede tkh Nybegynder
30. april 2002 - 12:36 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Linux Første Gang

Jeg er i gang med at downloade Linux Mandrake, og har et par spørgsmål:

Hvilket program mangler jeg, til at opsætte min maskine som Internet GateWay? Jeg kører ICS i Windows XP.

_skal_ Linux iSO'en brændes? Kan jeg ikke udpakke den, og så installerer fra mit C:\ eller D:\ drev?

Kan det kører på en NTFS formatteret partition?

Takker :)
Avatar billede initializing Nybegynder
30. april 2002 - 12:39 #1
1. Aner ik :)

2. Det er bedst at du brænder den.

3. Hvis du kun har én harddisk skal du enten formatere eller lave 2 partioner f.eks. med Partition Magic eller havd det nu hedder og så installere på den partion hvor der ikke ligger noget på.

-Martin
Avatar billede taskmgr Nybegynder
30. april 2002 - 12:40 #2
1. Der medfølger et gateway-program i Mandrake. Bare vælg det under install.

3. Niks :)
Avatar billede taskmgr Nybegynder
30. april 2002 - 13:03 #3
svar :)
Avatar billede tkh Nybegynder
30. april 2002 - 13:47 #4
1. kewler
2. oki doki
3. DaMiT!1!
Avatar billede taskmgr Nybegynder
30. april 2002 - 13:49 #5
Takker :)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester