Avatar billede codpiece Nybegynder
09. juli 2000 - 18:49 Der er 26 kommentarer og
1 løsning

WOL ADSL - hvad er med i prisen?

Jeg har bestilt en ADSL 256/256 forbindelse hos WOL og fordriver den 1½ måneds ventetid med at spekulere på, hvad der er inkluderet i prisen.

Jeg har i forvejen et 1049 abonnement og det er jo kun opkald, ingen email, serverplads etc. Jeg har gennemlæst betingelserne forADSLen men jeg kan ikke se nogen steder, om der er mere end opkoblingen med i prisen.

Er der nogen ved om der følger f.eks. en email adresse/pop3 postkasse med? Alternativt, hvor meget man skal slippe ekstra?

// Codpiece
Avatar billede manon Nybegynder
09. juli 2000 - 19:00 #1
Hej codpiece>

Du får ikke nogen pop3 konto med i dealen.
Avatar billede manon Nybegynder
09. juli 2000 - 19:01 #2
Hvis du har en konto hos WOL i forvejen, kan du tilmelde og få en mailkonto og hjemmeside plads ved siden af.

Det gamle modemopkald vil forsvinde, men i din internet opkobling for mail osv, angiver du bare at du hente mail via "lan" og ikke modem.

Når tiden er inden er du velkommen til at kontakte mig på icq´en.
Avatar billede manon Nybegynder
09. juli 2000 - 19:03 #3
Alt hardware du får fra WOL tilhører WOL og er kun til låns. Hvad  faktisk er udemærket, da teknikken hele tiden opgraderes.
Avatar billede manon Nybegynder
09. juli 2000 - 19:04 #4
Nå ja - et svar til dit spm. : det koster ikke noget at få en mailkonto hos wol.

Avatar billede manon Nybegynder
09. juli 2000 - 19:10 #5
Avatar billede denboj Nybegynder
09. juli 2000 - 19:55 #6
manon// det lyder som om du har adsl - hvor lang tid var den reele ventetid før du fik det. Hos mig er der gået 1 1/2 måned nu og jeg har stadig ikke hørt en lyd - dette er sikkert også i codpiece´s interesse.
Avatar billede phylox2 Nybegynder
09. juli 2000 - 20:53 #7
heh ... vil lige sige, at jeg har ventet i omkring 9 uger (!) hos CC -- og regner med, at det bliver etableret inden for 3 ugers (!) tid ...

Se lige http://www.computerworld.dk/vis_artikel.asp?ArticleID=7350 og gør noget ved det !
Avatar billede denboj Nybegynder
09. juli 2000 - 22:07 #8
Det var den underskrift - tele DK stinker af pis
Avatar billede codpiece Nybegynder
10. juli 2000 - 00:06 #9
Skidegodt manon - jeg fandt en side, hvor jeg kunne oprette pop-konti udfra min eksisterende 1049-konto.

Så er det bare at vente og håbe at det går hurtigere end 9 uger, selvom vi vel er i højsæson for sommerferie.

// Codpiece
Avatar billede manon Nybegynder
10. juli 2000 - 04:34 #10
Codpiece > din email konto skulle gerne være på plads nu hvor jeg skriver dette - sådan noget tager højst 5 minuter.
Avatar billede manon Nybegynder
10. juli 2000 - 04:37 #11
denboj > ja, jeg har adsl og ventede c a. 4/5 uger ialt, men det var også inden at oprettelsen blev gratis, siden er det flere tusinde der har tilmeldt sig.

Og hvis vi nu regner teoretisk på det - hvor mange teledk tekniker er der eks i storkøbenhavn ? 30 måske - højst 50, og de kan betjene mellem 3 og 6 kunder om dagen.

WOL får ca. 300 - 500 tilslutningsaftaler om dagen 8 der er nok dalende nu), så derfor kan man selv regne ud at det desværre tager sin tid *s*
Avatar billede manon Nybegynder
10. juli 2000 - 04:43 #12
Så hvis i har spm til adsl (WOL) når i kommer så vidt, forhåbenligt snart, er i hjertelig velkommen til at skrive.

Fordi det min største hovedpine/problem er, er sikkerheden, specielt igennem icq´en.

Til d.d. tør jeg stadig ikke lade den være tændt nonstop, selvom jeg har 2 firewalls osv.

Bla. spurte jeg Admin_jacob om vi kunne få sådan en kategori (internet sikkerhed)  på den nye version af eksperten.dk og blev lovet det, så vi kan udveksle erfaringer i fremtiden.
Avatar billede denboj Nybegynder
10. juli 2000 - 13:18 #13
Manon// Lige et kort spørgsmål mere. Jeg går og spekulerer på om det er blevet mere besværligt at lukke computeren ned, og om det er besværligt at afbryde routeren. Grunden til at jeg spørger er at der på driverdisketten til mit nye netværkskort står et eller andet om at man ikke må slukke computeren hvis man bruger Wake on Lan - "jeg har aldrig tidligere haft et netværkskort så jeg aner intet om det"
Avatar billede manon Nybegynder
10. juli 2000 - 14:51 #14
denboj>

Hvis vi taler om WOL´s router, vil den aldrig blive slukket - den eneste forbindelse routeren har til din pc, er via RJ 45 kabel til dit netkort. Strøm + data modtager den fra 230 + adsl stikket.

De nøjaktige tekniske detajler og forklaringer må du spørge en anden om (dvs hvordan de virker), for det aner jeg ikke noget om *GG* - jeg ved kun hvordan man sætter en perfekt lan/wan netværk op med/til adsl igennem router og hub :-)

Wake on Lan er noget som visse motherbord og netværkskort understøtter, det svarer til at du sætter pauseskærm på hele netværket. Dvs at ved et enkelt tryk på en spavebar - vågner hele systemet - og hvis du har flere maskiner kørende - vil du kunne se din el-måler stige i hastighed *LOL*.

Nogen syntes det er smart til en enkelstående pc, men jeg vil absolut ikke anbefale wake on lan til hele netværket.
Der findes, som du også selv skriver, sikkert mange komponenter i systemmet som ikke bryder sig om den form for "opstart" :-)
Avatar billede codpiece Nybegynder
10. juli 2000 - 15:47 #15
Wake On Lan betyder at du i stedet for at slukke maskinen fysisk ved at trykke på afbryderen, lader du Windows sætte maskinen i standby.

WakeOnLan er praktisk i store netværk, hvor man f.eks. kan starte en virusscanning fra centralt hold, selv om maskinerne er 'slukket'. Så sørger WakeOnLan softwaren for at starte maskinen og give adgang til drev etc.

På en hjemmemaskine kan det være praktisk f.eks. hvis du sidder på arbejde og pludselig får brug for en fil fra din hjemmemaskine - så sender du bare en WakeOnLan til maskinen, tilknytter et sharet drev eller kører VNC og hiver dine ting frem og tilbage.

Men der er selvfølgelig altid risikoen for at andre får samme ide - det er trods alt et sikkerhedshul...

// Codpiece
Avatar billede phylox2 Nybegynder
10. juli 2000 - 20:16 #16
Ohm ... nu vi er ved routerne ... SKAL man have en router, som man kan "sætte" op med den rigtige IP udadtil, eller er der nogle, den selv kan finde ud af det ved ?
Avatar billede manon Nybegynder
10. juli 2000 - 21:39 #17
phylox > wol´s router klarer hele sagen for dig - også opdateringer, eks. højere hasighed. (er dog bestemt fra serversiden).
Hvad cc angår - ved jeg ikke! :-)
Avatar billede denboj Nybegynder
11. juli 2000 - 05:29 #18
Jeg kunne egentlig også godt tænke mig at vide om det er et krav med den faste IP adresse. Jeg ved sgu ikke hvor interesseret jeg er i den, når jeg ikke har tænkt mig at sætte min computer op som server ???
Avatar billede codpiece Nybegynder
11. juli 2000 - 11:02 #19
Jeg ved ikke om I kan læse denne artikel - http://www.netplan.dk/index.asp?Art=1107001 - men nu er Tele Danmark indklaget til Telestyrelsen for ADSL-smøleri.

World Online har 10000 (!) ADSL-ordrer liggende og i hele juni er der kun oprettet 80 (!!) af TeleDK. WOL har 5-7000 routere liggende på lager, der bare venter på at blive sat op, så det er ikke dér at skoen trykker.

Det kan være at man skulle kigge nærmere på den underskriftssamling - http://www.req.dk/underskrift/ ...

// Codpiece
Avatar billede manon Nybegynder
11. juli 2000 - 13:25 #20
Denboj> wol giver dig frit valg mht. ip adr.
Avatar billede denboj Nybegynder
11. juli 2000 - 18:46 #21
Jeg tror jeg vil prøve at skrive et brev til WOL og høre om de ikke kan lave et venteliste nr. system så man kan se hvad nr. man er i køen
Avatar billede manon Nybegynder
11. juli 2000 - 18:56 #22
god ide :-)
Avatar billede phylox2 Nybegynder
12. juli 2000 - 17:58 #23
"Du er nu nummer 17 i køen - forvent levering om 6 uger"
Avatar billede codpiece Nybegynder
12. juli 2000 - 18:26 #24
nummer 17 udaf 13000 - heldig eller bare hurtig?

// Codpiece
Avatar billede denboj Nybegynder
13. juli 2000 - 14:35 #25
Fik lige et brev fra WOL - Succesen var større end tele dk havde regnet med. Vi kontakter dig igen om 3-4 uger
Avatar billede phylox2 Nybegynder
13. juli 2000 - 22:55 #26
Det var nu nummer i køen kontra leveringstid jeg ville statuere et eksempel på ---
Avatar billede Ronny85 Praktikant
22. maj 2001 - 21:16 #27
Hvis nu wol skriver til dig at der mangler kobber så skift til Cybercity eller tdk. Mange andre kan. Jeg har selv været for den slags.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester