Avatar billede dalbjerg Nybegynder
10. maj 2002 - 22:46 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

IIS og virus

Hejsa

Jeg har lige installeret en windows 2k server, med IIS. Og jeg vil hører efter om at det der med nimda & codered, osv, er deaktiveret, efter jeg har win opdate min maskine? eller skal jeg installere yderlige patche?

hvis ja hvilket?
Avatar billede avlund Nybegynder
10. maj 2002 - 22:51 #2
Og download så Microsoft Baseline Security Analyzer. Den kan tjekke det hele for dig.

http://www.microsoft.com/technet/treeview/default.asp?url=/technet/security/tools/Tools/MBSAhome.asp
Avatar billede dalbjerg Nybegynder
10. maj 2002 - 22:53 #3
thx... kigger på det
Avatar billede avlund Nybegynder
10. maj 2002 - 22:57 #4
No problem. Bruger det selv.

Baseline Security Analyzer'en finder selv ud af, hvad du skal bruge, og giver dig links til det. Den vil du nok finde ekstremt nyttig, specielt hvis du også kører SQL Server.
Avatar billede dalbjerg Nybegynder
10. maj 2002 - 23:08 #5
oki..
Avatar billede goulduck Nybegynder
10. maj 2002 - 23:50 #6
Jeg kan også varmt anbefale IIS LockDown, som lukker for en masse huller...

http://www.microsoft.com/technet/treeview/default.asp?url=/technet/security/tools/tools/locktool.asp
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester