23. maj 2002 - 22:36Der er
9 kommentarer og 1 løsning
Excel: Betinget indtastning
Jeg har lavet et simpelt faktureringssystem i Excel. Man indtaster et varenummer og et antal, og øvrige oplysninger (pris, varetekst etc.) hentes i en anden tabel med LOPSLAG. Det skal ikke være muligt at indtaste et antal medmindre der står et gyldigt varenummer i den respektive celle. (Gyldigheden af varenummeret valideres andetsteds) Formlen jeg ønsker at lægge i antal-cellen kan i pseudo-kode se ud sådan her: HVIS(ER.TOM(Varenummer);"";[Indtastet tal]) Hvordan får man nu fortalt Excel det??
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Du kan ikke lægge en formel i antalscellen, eller så er du i hvert fald nødt til at taste antallet et andet sted. Hvis du taster antallet oven i formlen, sltter du jo denne, så enten må du taste antallet et andet sted end der, hvor formlen står, eller også er du nok nødt til at løse det med kode.
Hvis du fx har varenummeret i A1, og ønsker antallet i D1, hvis der står et gyldigt varenummer i A1, kan du fx taste antallet i B1 (eller hvor du nu vil have det. Så vil følgende formel gove det ønskede resultat
jkrons: Din løsning fra 22.54 er brugbar, men ikke særlig elegant. Din løsning fra 23.01 kan jeg ikke få til at virke. Det var min oprindelige tanke at bruge en validering, men jeg kan ikke få den til at validere på hvorvidt et andet felt indeholder en given værdi
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.