Avatar billede dakine Nybegynder
29. maj 2002 - 14:48 Der er 4 kommentarer og
2 løsninger

Hvordan får jeg fat i Windows Login navnet?

Hej

I en applikation har jeg brug for at en bestemt funktion kun er tilgængelig for et par personer. Hvordan går jeg ud og tjekker i Windows2000 om det er en af dem der er logget på?
Avatar billede martinlind Nybegynder
29. maj 2002 - 14:50 #1
The GetUserName function retrieves the user name of the current thread. This is the name of the user currently logged onto the system.

BOOL GetUserName(

    LPTSTR lpBuffer,    // address of name buffer
    LPDWORD nSize     // address of size of name buffer
  );
Avatar billede snowball Novice
29. maj 2002 - 14:51 #2
Function GetCurrentUserName : String;
var
  Size : Cardinal;
begin
  Size := MAX_PATH;
  SetLength(Result, Size);
  Windows.GetUserName(PChar(Result),Size);
  SetLength(Result, Pred(Pos(#0,Result)));
end;

Snowball
Avatar billede dakine Nybegynder
29. maj 2002 - 15:00 #3
Ja jeg tænkte nok at det var barnemad for jer.
Snowball's er dog det mest udførlige, men martinlind har hjulpet mig så mange gange før så i deler ligeover. Er det Okay? *S*

Sig mig lige engang. Bruger i bare Delphi's indbyggede help? Hvordan fanden finder i det?(undskyld mig). Man skal jo faktisk vide hvad funktionen hedder får at man kan slå det på!! Eller er det bare mig. Har i nogle fif til at finde funktioner som man ikke aner hvad hedder?
I dette tilfælde havde jeg f.eks søgt på 'CurrentUser' men tænkte ikke på 'GetCurrentUser'.
Avatar billede dakine Nybegynder
29. maj 2002 - 15:01 #4
Undskyld.. 'GetUsername' selvfølgelig.......ikke 'GetCurrentUser'. :o)
Avatar billede snowball Novice
29. maj 2002 - 15:06 #5
Nu kan jeg selvfølgelig kun tale for mig selv, men jeg bruger ofte forskellige Delphi sider når jeg skal ha' hjælp til noget. F.eks. www.delphi3000.com og www.torry.net ! Men ellers så er der jo altid Eksperten ;)

Snowball
Avatar billede martinlind Nybegynder
29. maj 2002 - 15:26 #6
Jeg er selvlært og bruger Delphi-online hjælpen og WinAPI online hjælpen, Eksperten, DelphiMagazine, div web sites bla. www.undu.com
og så er det ellers bare : "try try and try again" and "finally" you will find out ! 

:)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester