Avatar billede warpgiga Nybegynder
12. august 2000 - 23:00 Der er 6 kommentarer og
2 løsninger

SpeedStream 3010 - \'driver not loaded\'

Hej, Jeg har lige købt Tele DK\'s NetExpres 512/128 ADSL. Men har brugt ca. 20 timer på at forsøge at få driveren til ATM kortet til at spille. Jeg har gjordt stort set alt muligt, mht bios, pci, drivere.. jeg kører win98se-dk, som jeg iøvrigt har reinstalleret i forbindelse med ATM kortet.

I enhedshåntering er der en lille gult ikon med et udråbstegn (!) som jo tyder på at driveren ikke har det godt..

Har du oplevet noget lign. eller har du en kanon ide (Jeg mener kanon!), som du tror vil hjælpe.. så frelser jeg din sjæl ;)

--

det store kendetegn ved mit problem opstår under driver indstallationen:

efter at have svaret \'Nej\' til at genstarte to gange (som tele dk siger), får jeg følgende pop-up \'You are now ready to complete the ATM install...\'
her tykker jeg ok...  windows opdaterer nogle indstillinger.... og så kommer endnu en pop-up:
noget lign. \'either the ppp device is not installed, or dial-up networking 1.2 is not bound to ATM..
- please consult the release notes for dial-up networking...\'

her kan jeg kun klikke ok.. og den sidste pop-up \'you now have to reboot to complete...\', som kun har en reboot knap.


-- Jeg har sammen med Søren Munk fra Tele Dk, afinstalleret netværk via modem, og installeret det igen,
samt tjekke mit nye abbonement via mit 56k modem. vi forsøgte også at flytte kortet til den nederste PCI port..
uden held...


- Jeg plejer ofte at have computer problemer, men plejer også ALTID at kunne fixe dem, indenfor rimeligheden.. ;)
  Men denne driver VIL IKKE installeres korrekt...  i min SpeedStream statusbar står der \'Driver Not Loaded\'.

--

lidt om min pc:

Award Bios  (694x0613.exe - anden nyeste, den nyeste burde ikke have betydning (irDA win2k relateret))

Motherboard:
EPoX - Appollo Pro 133 - 06/13/2000 - 694X-686A-2A6LJPA9C-00

Chipset:
2A6LJ - VIA 694X/596B and VIA 694X/686A(Modem on-chip, Sound on-chip)
(taget fra http://www.ping.be/bios/index.html?http://www.ping.be/bios/numbers.shtml)

Andet info: PII 450, 256 MB PC100 RAM.

AGP ASUS TNT2 3800 32MB RAM (forsøgt med både Detonator2 samt ASUS nyeste drivere).

Soundblaster Live! 1024 (Driver 26/8/1999).

Modem : 5614Ex3[G]v90+K56Flex External Modem.

AverMedia TVCapture98 - TV Kort.

IDE#1

IBM Harddisk 10GB - ATA 33 - C:
Maxtor Harddisk 40GB - UltraDMA  / ATA66?? - D:
tilsluttet et normalt ide kabel, begge enheder er sat til ATA 33... (non-DMA)

IDE#2

36xCD-ROM Creative
8x/2x CD-ROM Brænder


BIOS settings:

Har prøvet stort set ALLE kombinationer ;) he he... uden de store resultater...
både on-chip audio og modem er disablede..

--


Avatar billede Slettet bruger
13. august 2000 - 00:43 #1
Tja det modem jeg har fra Cyber City, var der ingen bøvl med. Netkortet var monteret i min PC\'er, så lige så snart Ip adresser var på plads så var der forbindelse. Jeg har intet installeret på min PC som vedrører modemmet. Den tror det er et almindelig netværk, den er koblet op på. Tror du ikke du har gang i for meget, at det er derfor det ikke vil som du vil have.
Avatar billede Slettet bruger
13. august 2000 - 00:45 #2
Hos mig kunne IP adresserne ikke tildeles automatisk, det skete manuelt.
Avatar billede hanno Nybegynder
13. august 2000 - 01:54 #3
Fjern ALT hvad der har med Modem, andre Netkort mv. Genstart og forsøg igen ;-))

\\\\Hanno
Avatar billede michaels Nybegynder
13. august 2000 - 15:06 #4
Sikke dog en frygtelig masse problemer.

Med hensyn til installertionen så prøv at sige ja når den ber om at genstarte. Dette virker i 99% af tilfældene hvor SpeedStream ikke vil binde sig til DUN\'en.

Hvis dette virker så vil den sikkert stadig væk sige \"Driver Not Loaded\", men den burde virke. Grunden til at den gør det er at du har skiftet PCI port, og så leder \"SpeedStream Status\" efter kortet i den første PCI port du havde brugt. Dette kan ændres var at fjerne en linie i Regedit, jeg kan ikke lige huske hvor men skal nok vende tilbage til den. Men som sagt det burde ikke betyde noget.

Hvis den så laver en Dialer når du gjorde som jeg sagde så går du ind i \"NetExpres Log-on\" og skriver i brugernavn \"12-cifret-kundenummer@netexpres.dk\" (Husk kun ét \"s\" i \"netexpres\") og din adgangs kode i adgangskode feltet.

Hvis den så kommer med en fejl 650 når den prøver at logge på så sæt din \"Loop-back\" i modemets ATM udgang og prøv at vente til i aften efter 22:00. Der bliver nemlig lavet en software opdatering med alle modems, men den kan kun blive gennemført hvis enten Loop-back\'en sidder i eller computerne er tændt.

Og så lige til sidst. Er dit 56k modem internt?? Hvis det er det så prøv at disable det, eller tage det helt ud af maskinen.

Håber du kan bruge det til noget.

//Michael S
Avatar billede warpgiga Nybegynder
14. august 2000 - 02:44 #5
Tak for alle de gode råd ;)
Lækkert med nogle eksperter lige ved hånden ;) - Keep Cool!
Jeg vil prøve gå igennem forslagene, og vende tilbage ;) mvh Fini ;) - Warpgiga...
Avatar billede warpgiga Nybegynder
17. august 2000 - 20:02 #6
Hmmm...

Jeg har endelig fået et nyt ATM-kort fra TeleDK,
MEN jeg er stadig ikke på!!

Jeg får Dialer fejl 650, tjek kablet eller passwordet!! ;( - hvilket jeg selvfølgelig har gjordt..

Nåh men det var altså en fejl på ATM-kortet,
og nu har jeg bare en af de andre fejl... ;)

mvh Fini - Warpgiga
Avatar billede phylox2 Nybegynder
22. august 2000 - 17:54 #7
Jeg har selv den fejl og du bliver nødt til at ringe 80 80 80 35 til Internetsupport, og få dem til at fejlmelde den, så ringer de dig op, når de finder ud af noget ! :( Andet kan du ikke gøre!
Avatar billede warpgiga Nybegynder
22. august 2000 - 21:22 #8
Jeg har nu haft forbindelse via mit ADSL siden i fredags.. Og det spiller helt ok...
(Jeg har ikke målt efter, for at tjekke at jeg har den absolut optimale hastighed, men det er hurtigt..)

Tele DK havde selv nogle fejl på deres udstyr, som de fixede for at få mit ADSL op...
udover det før omtalte defekte ATM kort (!!)

jeg forresten anbefale at installere en firewall, samt at få noget dynamisk dns hejs op...
(www.zoneAlarm.com - og www.dyndns.dk kan måske også bruges af jer! ;-)

- Et godt råd: Nægter din driver at virke, nogenlunde som min gjorde i starten (se top),
  så overvej om du ikke lige skal prøve et nyt kort, evt. prøv det i en maskine og se om  det virker......  - Mvh Fini - Warpgiga
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester