Avatar billede nstenberg Nybegynder
30. juni 2002 - 14:13 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Et lille sitecheck

Hejsa!

Har netop opdateret mit website om den danske grundlov, som hedder "Forfatningen" ( URI: http://grundlov.thepusher.dk ).
Jeg ville gerne lige høre hvad i synes om loadtiden mht. logo-billedet. Ligeså kunne jeg godt tænke mig og høre om i har problemer med menuen (som er den kendte fra DHTMLCentral)


// Nikolaj
  www.thepusher.dk
Avatar billede jakoba Nybegynder
30. juni 2002 - 14:42 #1
den spilnkle tekst i menu og under overskriften kan ikke helt overleve baggrunden. Den er svær at læse.
skyggeeffekten før det endnu en tand sværere at læse mellem teksten.

Ups den vandrette forneden er slet ikke en men men et ciatat. (men ihvertfald svært at læse. kom det hellere helt ned under billedet. den mellemstore kan så komme derned med lidt tydeligere font og farve.

sidemenuen. Historikere er voksne (ofte ældre) mennesker. de mouseoverlag kræver en und nørd at værdsætte og bruge korrekt. for andre er de blot blæret hitek der laver distraherende og uventet blinkeri på siden. Jeg vil anvefale at du laver menuen så den kun åbner ved klik og så skriver sine underpunkter ind som regederlige liks under hovedpunktet.
(Jeps, en tree-menu med fx et mappeikom der indikerer om der er npget at åbne der. Det er et vejlkendt paradigme der er til at hitte ud af, og det tillader samtidig at man holder pause på vejen og tænker sig om. Istedtfor at skulle manøvrere musen pixelpræcist ud i den korrekte undermenu med det samme. dit antal af menupunkter og undermenu punkter er fine og overskuelige, så der er god plads til det i højden.

Det er et fidt bannerbillede der foroven. Det med at fade det ned til hvidt er jeg dog ikke så glad for. Lav teksten klarere istedet.

dit domænenavn 'thepusher' er da vist ikke helt velvalgt til emne og målgruppe :-))

Men mestendels er siden god og klar og overskyelig. og herligt hurtig.

mvh JakobA
Avatar billede jakoba Nybegynder
30. juni 2002 - 14:52 #2
Er de to gange meget præcise 'således' ikke netop den slags sprog paragraffen siger vi skal væk fra?

    " Derudover skal grundloven gøres mere nutidig i sit sprog, således
      at de fleste kan læse den. Dette må dog ikke ske på bekostning af
      enkeltheden: Således må indførelse af "micky mouse"-sprog, ikke
      medfører at for mange fortolkningsmuligheder opstår.
    "

I næste paragraf svinger du så til gengæld den anden vej "grundlov på afveje."

Den tekst tror jeg du kan skrive væsentlig bedre idag :-)
Avatar billede nstenberg Nybegynder
30. juni 2002 - 14:55 #3
Takker for et fyldestgørende svar JakobA. Jeg kan godt følge dig i det du siger med menuen; har faktisk prøvet mig med nogle click-and-drop-down menuer, men synes ikke at de virkere helt optimalt. Har også lovet mig selv at holde mig fra java-applets. Men jeg tror at jeg vil kigge mig om efter en bedre menu; men indtil videre er min dog okay, synes jeg.

Mht. billedet, tror jeg at det forbliver som det gør. Det er med vilje at jeg har gjort citatet omkring 81pct trasp.; jeg synes at det virker lidt sejt.
Avatar billede Slettet bruger
30. juni 2002 - 14:58 #4
Oprettelsesdato fredag 28. september 2001 10:39
Point ved oprettelse 300,00
Point opsparet (276 dage * 5 point) 1.380,00
Point tjent 491,00
Point brugt 90,00
Point ude 15,00
Banner point 0,00
I alt 2.066,00
Avatar billede nstenberg Nybegynder
30. juni 2002 - 15:00 #5
?
Avatar billede jakoba Nybegynder
30. juni 2002 - 15:06 #6
nstenberg >> takker.
el_barto >> ?
Avatar billede Slettet bruger
30. juni 2002 - 18:10 #7
tjae...hvorfor skulle man ikke udlove nogle point?

En sitevurdering kan være ligeså stort et arbejde som at lave et PHP script.

Fair nok hvis man ingen point har..meeen....
Avatar billede jakoba Nybegynder
01. juli 2002 - 16:22 #8
el_barto >>
Hmm...
    Hhvis jeg en dag ser min bedstefar jege afsted i sin rullestol efter en af sygeplejerskerne på hjemmet i den hensigt at vælte hende om og bolle hende, så vil jeg nok gribe ind.
    Men hvis både hun og han synes at det kunne være rart med et knad, vil jeg prøve at blande mig udenom; ( selvom også det vender sig i mig ved tanken :-))

mvh JakobA
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester