08. juli 2002 - 12:34Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Hvidt flag - hvad skal det nu betyde?
På trods af min lange tid på Eksperten mindes jeg ikke at have set et hvidt flag nogensinde.
Undren kommer efter, at jeg tilsyneladende har fået 100 point tilføjet på min point ude-konto. Ved at have kigget lidt på listen ser jeg at spørgsmål 28394 er markeret med et hvidt flag, og desuden ikke virker da det vender tilbage til forside-oversigten.
Spørgsmålet er nu - hvad er meningen og hvordan får I/jeg ryddet op i oversigten? Hvorfor er spørgsmålet slettet?
Vi har taget en del stykker her på det sidste, men umiddelbart er det ikke at finde her : http://www.eksperten.dk/spm/231419 + på den liste på ca 60 jeg har liggende også.
Anyway, så ligger landet sådan at slettes et spørgsmål, så går pointene tilbage til spørger.
Mig bekendt var der intet ulovligt i det spørgsmål - hvis der var, burde det så ikke have været opdaget for længe siden. Spørgsmål 28394 er ved at være noget tid siden...
Men jeg er nu mere interesseret i at vide hvordan fejlene, der er opstod på vegne af den tilsyneladende sletning, kan rettes.
Det er meget muligt at selve overskriften har tricket nogle svage sjæle til at tro at spørgsmålet var ulovligt, men hvis det er tilfældet så forstår jeg ingenting længere.
Nikolajdu->Hvordan får man så nogensinde fjernet de ekstra 100 point på point ude-kontoen? Da spørgsmålet er væk og spørgsmålet optræder under "ulukkede" spørgsmål bliver det for mig at se lidt svært medmindre I aktivt kan gøre noget.
Prodic - som sagt så fungerer systemet sådan at de 100 point du havde ude gerne skulle falde tilbage til dig. Status på et slettet spørgsmål skulle gerne afspejle den status det havde da det blev slettet. Altså (åben/lukket).
Det er muligt du bliver nødt til at logge ud og ind igen før det bliver opdateret.
Nikolajdu->Pointene tilfaldt "åbne oprettede spørgsmål" på trods af at status på spørgsmål var lukket, det skulle det meget gerne være da det vel er 1-2 år gammelt og jeg tidligere har været på 0 point ude.
Men tilsyneladende er det ikke nok, at have automatisk login slået til før at oversigten bliver opdateret. Man skal åbenbart manuelt ind under pointoversigten, underligt men sandt, før at oversigten ajourføres. Tak Jelzin101 - rådet hjalp.
Nu mangler jeg bare et mindre svar på hvorfor spørgsmålet er slettet...
Uanset hvad kunne det vel være en ide at sende en mail til de personer der har deltaget i spm'et, om at spm'et er lukket pga. bla bla bla, her kunne man sætte jeres begrundelse ind for lukningen af spm'et, for sådan en laver co-admins vel når I lukker et spm.
Jeg fandt lige disse på min liste over spm jeg har deltaget i:
Jo, jeg kunne godt forestille mig der var sket et eller andet imod eksperten's regler, men hvad ved jeg jo ikke... det var det, der var rart at vide... Det jeg efterlyser er at spørgeren samt deltagerne får en begrundelse for hvorfor det spm de har deltaget i er lukket. Der kunne jo været sket en fejl. Men det er jo svært at se, når kun co-admins ved at spm'et er slettet. Man kunne jo også forestille sig at det var en god ide at gøre den bruger der ikke havde flugt reglerne opmærksom på dette, så brugeren kunne rettet op på dette til en anden gang.
Admin->Jeg læste din kommentar i et andet spørgsmål - hvis du har kørt funktionen lige nu, så virker det hos mig. De 100 point er 7-9-13 ikke vendt tilbage. Hvis det er muligt at få en forklaring på hvorfor problem-barnet er slettet, så modtages den gerne på eksperten@prodic.dk
Det er lykkedes mig at få oplyst hvorfor det optalte spørgsmål var slettet/er slettet - så jeg lukker. Så kan man jo kun håbe at den samme konsekvens gør sig gældende for alle regelbrud, i henhold til de regler, i gamle spørgsmål.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.