Avatar billede nyb Nybegynder
14. juli 2002 - 21:08 Der er 6 kommentarer

klikbart område skal highlighte et andet område på samme billede

Kan det lade sig gøre at lave et klikbart område på et billede, der så ved mouseover, skal highlighte et andet område på samme billede? (Billedet er et kort så det er temmelig stort. Derfor dur det ikke med en almindelig mouseover, der så skal loade det lidt ændrede billede ind på ca. 400 kb).
Avatar billede spe Nybegynder
14. juli 2002 - 23:03 #1
Det kan godt lade sig gøre. Skal du kode det eller har du et program som f.eks Photoshop/ImageReady tilrådighed?
Avatar billede stone Forsker
15. juli 2002 - 02:00 #2
øh hva "spe"
Avatar billede stone Forsker
15. juli 2002 - 02:18 #3
lav billeder over alle de highlight områder, og så lav en mouseover i frontpage.
f.eks. hvis du har 15 steder der skal highlight så laver du 15 billeder
som du loader ind ved mouseover.
Avatar billede nyb Nybegynder
15. juli 2002 - 08:37 #4
altså et billede (lille udsnit) til hver af de 15 små områder, der skal highlightes?. Hvordan positionerer man så de små billeder over det store?
Avatar billede spe Nybegynder
15. juli 2002 - 08:49 #5
stone>> Hvad er det du ikke forstår?
Er nemmere at hjælpe hvis man ved hvilke programmer folk har tilrådighed. Og det er meget simpelt at lave et sådant klikbart kort med områder der highlightes i ImageReady. Dette program skære selv op i de små billeder du forslår og placeringen sker ved simpelt flyt med musen. Så ville være let hvis nyb har dette program.
Avatar billede stone Forsker
15. juli 2002 - 19:58 #6
<< spe >>
du har ret

undskylder..... jeg skrev den i en stor brandert
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester