Avatar billede jakki Nybegynder
22. juli 2002 - 15:46 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

Design

Hej jeg skal lave en erotisk hjemme side er der nogle der kan hjælpe eller komme med forslag til hvordan sådan noget kan se ud,

designet skal have still og må gerne være lidt konservativet

Der give kun point for løsninger jeg kan bruge håber det er ok
Avatar billede hmm10 Nybegynder
22. juli 2002 - 16:02 #1
Surf lidt rundt i katekorien: erotik
Avatar billede ..musse.. Nybegynder
23. juli 2002 - 14:13 #2
bare ikke lyserød ;)
Avatar billede zarthax Nybegynder
31. juli 2002 - 20:37 #3
-->hmm10 og..musse..
Der blev bedt om seriøse indlæg..... Lad være at ødelægge det tak. :)


-->jakki
Som du garanteret allerede ved, findes der et ocean af erotiske sider på internettet. Alle har de den ene ting til fælles, at det drejer sig om at lokke sex-hungrende personer til at se deres site. Dette gøres ved at tilbyde en masse billeder og andet godt, helt gratis over en periode. Grunden til at de er nød til dette, er at der er så mange om kagen. Der er dog én ting mere mange af dem har til fælles; De overdriver grafikken og mængden af billeder. De er rodet, usammenhængende og direkte frastødende i og med at de lægger de forkerte "ting" de forkerte steder.

Løsningen er ikke simpel og ligetil, men den er der.

Du kunne blive i den traditionelle udformning og lægge billeder op, uden nogen form for motivation for det, eller du kan lave din egen stil.
Hvordan?... jo ser du, hvad nu hvis man kommer ind på en side med lyse og proffesionelle farver, der ikke ummiddelbart minder om at man er på et erotisk site. Dvs. gerne lidt lysegråt og blåt farve. (Grå passer til alle andre farver hvis ikke de er for "skarpe")

Personligt mangler jeg et site der lever op til ordet "Erotisk".... Mange kalder sitet erotisk, men når man klikker ind på det, viser det sig at være hårdkogt porno lige op i synet. Det eneste man så leder efter, er "luk" knappen.

Hvad nu hvis der er lidt roser, eller rosenblade på en blød baggrund, der kunne minde om fløjl??... hvad hvis den 1. person man ser på sitet, ikke er helt nøgen og vulgært opstillet ??... Tænk hvis der ikke er en hel masse "lokke-links" der sender mig ud til steder der ikke passer til siden jeg er på ??... Opbygningen af sådan en side har utrolig meget at sige for at få succes.
Den må gerne være uskyldsren og behagelig at besøge.

Hvis du læser det jeg har skrevet et par gange, skulle du nok kunne komme på noget. :)

God fornøjelse og god arbejdslyst :)
/mandator/
Avatar billede zarthax Nybegynder
04. august 2002 - 18:07 #4
Lever du endnu, eller ??...
Avatar billede ..musse.. Nybegynder
04. august 2002 - 21:08 #5
mandator.... tsssssssssssssssk gider du lige...
Avatar billede zarthax Nybegynder
07. august 2002 - 20:26 #6
-->..musse..
???? Hvad nu ??... Noget galt ?? :)
Avatar billede dkscripts Nybegynder
18. august 2002 - 20:24 #7
prøv www.dkscripts.tk der kan du finde nogle gratis designs !

mvh jakob
Avatar billede jakki Nybegynder
30. september 2002 - 17:22 #8
der kommer ikke mere her jeg lukker fik aldrig lavet det
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester

IT-JOB