Avatar billede b114080 Nybegynder
23. august 2000 - 13:18 Der er 9 kommentarer og
1 løsning

Email gennem internetdeling

Jeg har 2 computere koblet sammen via netværk. Den ene pc har modem tilkoblet og Outlook er sat op til at hente post fra en mailserver. Endvidere kører den et lille program (proxy), der bevirker at jeg fra den anden computer kan koble mig på Internettet gennem modemmet! Problemet er at jeg gerne vil have outlook på pc nummer 2 (uden modem) til at hente post fra en anden internetmailserver. Jeg har prøvet men kan ikke helt finde ud af at sætte det op. Pc nummer 2 skriver bare at den ikke kan finde mailserveren, men forsøger ikke at ringe op til nettet gennem den anden pc. Anyone ? ps.jeg har slået mail til i proxy programet!
Avatar billede Slettet bruger
23. august 2000 - 13:24 #1
Det må da dun være et spørgsmål om en rigtig opsætning af bruger/konto, så skulle det da gerne være fjong
Avatar billede chanfan Nybegynder
23. august 2000 - 13:38 #2
Hvis den siger at den ikke kan finde mailserveren, lyder det som om at proxy-funkionen ikke virker. Prøv at checke om den evt. laver proxy på en anden port end port 25 (på pc1), så skal du nemlig flytte porten på pc2.
Avatar billede b114080 Nybegynder
23. august 2000 - 14:33 #3
kharder> Ja, men kontoen er sat rigtigt op, men den vil stadig ikke forbinde sig via LAN !

chanfan> den laver proxy på port 6588 og det er pc2 sat op til !
Avatar billede chanfan Nybegynder
23. august 2000 - 14:40 #4
Hvad er den præcise fejlmeddelelse på pc2 ?
Avatar billede b114080 Nybegynder
23. august 2000 - 14:47 #5
Tjaa, det er en fejlmeddelelse der kommer når man tjekker mail fra outlook self. Men jeg er på arbejde lige nu, vender tilbage i aften med den konkrete meddelelse !
Avatar billede goulduck Nybegynder
23. august 2000 - 16:03 #6
Hvilket proxy program bruger du??
Avatar billede b114080 Nybegynder
24. august 2000 - 08:59 #7
Et lille program der hedder proxy !! Fik ikke tjekket fejlmeddelelsen igår !
Avatar billede Slettet bruger
24. august 2000 - 11:13 #8
Mystisk jeg har brugt Lydia på Netværks PC\'ere med PostServer og har der nemt kunnet finde mine POP 3 konti. Har du husket at angive rigtig mailserver?
Avatar billede goulduck Nybegynder
24. august 2000 - 13:59 #9
Well, der er nogen proxy som skal sættes op til selv at være en postserver.. Se evt. hvad du kan sætte i indstillingerne til programmet ...
Avatar billede b114080 Nybegynder
05. september 2000 - 08:41 #10
lukker
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester