28. juli 2002 - 02:04Der er
16 kommentarer og 1 løsning
Sikkerhed omkring .class
Hej alle..
Jeg har lige en tanke som jeg gerne vil have noget respons på. Hvis man laver en fed ting, vi siger f.eks. en chat/spil i java og vil gerne ligge det på nettet.
Hvordan forhindrer man at folk downloader ens .class fil, dekompilerer den og kigger hvordan man har lavet det ?
ok.. er sådan lidt lamt at man ikke kan skjule sin kode!
dna
Synes godt om
Slettet bruger
28. juli 2002 - 16:58#12
Det har nok lidt at gøre med at Java er Open Source, det er ligesom det der er meningen med Open Source. Men bortset fra det så er jeg enig med dig :-)
faktisk er det sådan at ethvert computerprogram kan 'dekompileres'. Mange af de store software huse har afdelinger der blot arbejder på at lave 'reverse engineering' af konkurrenternes programme så hurtigt som muligt efter de kommer ud, hvia de så har fået en god ny ide inkorporerer man den i næste version af sit eget.
Men den kode man får når man dekompilerer til assembler er så monumentalt besværlig at hitte rede i at der skal virkelig specialister til.
En obfuscieret Java klasse er ikke helt så svær at hitte rede i, men dog svær nok til at hvis HH betyder HøjHuset, så er jeg sikker på at der ikke er nogen af beboerne der der kan hitte ud af det.
Det lyder også lidt somom det er din allerførste java applet du snakker om. Så er det med al respekt tvivlsomt om den indeholder noger der ikke ville være nemmer at skrive fra nyt, end at dekompilere og hugge.
JakobA .. Jeg skal til at starte på at lære noget JAVA nu, så du har ret i at jeg ikke har prøvet det endnu! Det var mere sådan generelt info jeg søgte!
Jeg tror nu heller ikke, at jeg laver noget vildt, som INGEN andre kan, men er bare træls at man ser en 100% kopi af sin ting dagen efter på en anden side?
Svaret er som jakoba skriver - obfuscator. Efter at være "obfusceteret" er det praktisk talt umuligt at læse. variable bliver omdøbt, så de kommer til at hedde f.eks. aA Aa aaA Aaa o.s.v. samtidig kan de mest effektive obfuscators også flytte rundt på koden så logikken forsvinder og samle variable i arrays. Et program behøver ikke være særlig stort før arbejdet med at dekompile det langt overstiger det at lave noget nyt.
Prøv at søge på google "Java obfuscator". Jeg kan anbefale jshrink, billigt og velfungerende.
droida38: Ro i trussen! Der er ingen grund til at lukke et spørgsmål lige dagen efter! Måske der kunne komme nogle interessante indlæg.
- men, jeg kan da godt, hvis du så bliver glad!
jakoba: Tak for dit svar!
dna
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.