Avatar billede oasen Nybegynder
29. juli 2002 - 17:42 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Filen slettes før den er blevet sendt !?

På vor kontaktformular kan der udvælges en fil, der så uploades til en bestemt folder og dernæst vedhæftes til mail'en.
Virker fint, men sletter jeg filen automatisk med FSO lige efter mailafsendelsen, når den ikke at komme med.
Hvad kan der gøres ved det?
Avatar billede hells Nybegynder
29. juli 2002 - 17:46 #1
du kan f. eks. redirecte til en side (du kan også bare reloade den samme), hvor du der sletter filen med information fra en querystring
Avatar billede oasen Nybegynder
29. juli 2002 - 17:57 #2
Ja, men er det ikke ligefedt, om jeg sletter filen i enden af min egen fil, eller jeg viderestiller til den samme fil og sletter?

Jeg mener - En evt. redirect vil jo foregå på samme tid, som den vedhæftede fil bliver slettet, som det er nu!?
Avatar billede tuctoh Nybegynder
29. juli 2002 - 18:07 #3
hvad med i stedet at lade den blive der, og ved hjælp af FSO slette alle de filer der er over 1 dag gammel, i dan mappe? Sæt det som et job, eller lad den gøre det på samme side som formularen... derved er du da sikker på at mailsene kommer af sted.
Avatar billede oasen Nybegynder
29. juli 2002 - 18:18 #4
Jeg har ikke adgang til at oprette opgaver på serveren, men første forslag er nok det bedste.

Noget alá måske:

filespec = Server.Mappath("/temp/test.jpg")
Set fso = CreateObject("Scripting.FileSystemObject")
Set f = fso.GetFile(filespec)
If Dateadd("h",now,f.DateCreated) .... øhhh... kan du brygge den færdig?
Avatar billede oasen Nybegynder
29. juli 2002 - 18:43 #5
Hmm... hells's foreslag virkede rent faktisk, så det bruger jeg.
Ellers tak!
- hells: Hvis du vil have points så smid lige et svar.
Avatar billede hells Nybegynder
29. juli 2002 - 20:29 #6
svar
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester