Avatar billede musicchart.dk Nybegynder
30. juli 2002 - 20:45 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

Login sikkerhed

Aften' Eksperter.

Ok, jeg er ved at lave et brugesystem, men hvordan sikrer jeg at det er sikkert mht. brugernavn og password?

Sådan som jeg har nu, ligger alle bruger oplysningerne i en database.

Så når du logger ind tjekker den om brugernavn og password passer sammen. Og hvis de passer sammen, bliver der lavet en session fx session("login") = "login" .

Men er dette en god måde at gøre det på, og er der evt. en bedre måde.

/Bjarke
Avatar billede cablenet.dk Nybegynder
30. juli 2002 - 20:49 #1
Nææ....egentlig ikke...men hvad kører du? MS-Sql...MYSql...?
Avatar billede musicchart.dk Nybegynder
30. juli 2002 - 20:54 #2
MS-Sql
Avatar billede oasen Nybegynder
30. juli 2002 - 21:00 #3
Det er den måde, man plejer at gøre det - bare husk følgende:

1) Skriv aldrig om det er brugernavn eller password, der er ugyldigt ved login. I stedet: "Forkert brugernavn/password"

2) Husk at erstatte ' med '' eller ingenting. Det er den klassiske fejl.

3) Hvis du vil gøre lidt mere ud af det, kan du sætte en Session ved hvert login, så en bruger ikke kan stå og submitte data til din side.
Avatar billede oasen Nybegynder
30. juli 2002 - 21:02 #4
Endelig kan du kryptere passwords'ne inden du indsætter dem i databasen, og så dekryptere dem, når du trækker dem ud igen. Det kan du sikkert finde en masse om ved at søge på Eksperten.
Avatar billede musicchart.dk Nybegynder
30. juli 2002 - 21:04 #5
1 - check
2 - check
3 - not check - kan du ikke uddybe det lidt mere?

MHT. krypteringen, er det nødvendigt - det skal jo kun bruges hvis man kan få adgang til databasen.
Avatar billede oasen Nybegynder
30. juli 2002 - 21:50 #6
3) Hvis en bruger laver en formular på vedkommendes side og angiver target som din fil <form action=dinside.asp....> kan der laves en løkke der laver random-passwords og udsender dem til din side sammen med et bestemt brugernavn. Hvis vedkommende er heldig kan der måske brydes igennem, men i praksis tror jeg ikke nogen vil gide det, hvis det bare er en ganske almindelige side med brugerlogin.
Men du kan som sagt sætte Session("login") = "true", når en bruger logger ind, så der ikke kan logges ind igen, hvis de indtastede oplysninger var forkerte i første forsøg. Dette kan dog stadig nemt omgås ved f.eks. at åbne nye browsere og deaktivere cookies.

4) Mener du ikke unødvendigt?
Avatar billede musicchart.dk Nybegynder
03. august 2002 - 17:03 #7
ok, tak for svarene...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester