04. august 2002 - 19:20Der er
10 kommentarer og 1 løsning
Vis et tilfældig billed
Hejsa
Hvordan får jeg min side til at vise et tilfældig billed med en tekst underneden? Og hvordan skal jeg gøre min kode opmærksom på hvor den skal hente informationerne om hvilke billeder og med hvilken tekst.
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Takker ... det var lige sådan noget jeg skulle bruge ... :-D
Hvis der er andre der vil bruge det så skal de lige siges at linje 10 i asp filen skal rettes fra: filespec = Server.Mappath("/test.txt") til: filespec = Server.Mappath("test.txt")
Ellers virker det ikke!
Derudover forsynet jeg min side med følgende kode for at skikre mig at siden ikke blev cached så billederne blev gemt og at der derfor ikke blev vist et nyt billede!
Buffer'en har intet at gøre med cache'n - den angiver bare, hvordan siden skal indlæses hos klienten.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.