Avatar billede g-lock Nybegynder
08. august 2002 - 13:16 Der er 6 kommentarer og
1 løsning

photo shop 6.0

hej

har et billede i to faver mørk-blå og hvid. Den hvide fave skal væk så kun den mørk-blå er tilbage (hved ikke hellt om det kan lade sig gøre men tro på det. det er måske ikke svært men jeg skal bruge et svar hurtig.
Avatar billede dmdisco Nybegynder
08. august 2002 - 13:19 #1
du skulle nok have oprettet spg under programmer - photo shop
Avatar billede hundevennen Nybegynder
08. august 2002 - 13:25 #2
selvfølgelig kan det lade sig gøre - du skal bare maske det hvide fra
Avatar billede corax Nybegynder
08. august 2002 - 13:30 #3
Tag "magic wand/tryllestaven", sæt tolerance på 1 hvis det er en ren hvid farve (ellers sæt tolerancen lidt højere), gå op i menuen "select" og tryk "similar". Tryk derefter "delete".
Det skulle være det.
Hvis du vil ha´ en transparent baggrund må du lave et nyt baggrundslayer FØR du deleter den hvide farve :o)
Avatar billede g-lock Nybegynder
08. august 2002 - 13:30 #4
hvordan???
Avatar billede corax Nybegynder
08. august 2002 - 13:53 #5
1. Du åbner selvfølgelig dit billede.
2. Hvis det er et .gif, må du lige ind i menuen Image>Mode og trykke på "RGB color".
Derefter (og hvis det ikke er et .gif) går du op i menuen Layer>New og trykker på "Layer". Da kommer en popup.
Her indstiller du color på "non" og "normal mode" og trykker ok.
3. I din layersbox til højre trækker du det nye layer ned under det gamle (det oprindelige billede).
OK ?
Avatar billede g-lock Nybegynder
08. august 2002 - 14:09 #6
det funger ikke hvis du vil kan du corax hente det på http://www.g-lock.dk/net/vandcopy.jpg og sende det tilbage til mig på gizmo20000@sol.dk
Avatar billede corax Nybegynder
08. august 2002 - 14:39 #7
Har sendt 2 .psd-filer til dig.
Det ene, hvor jeg kun har fjernet det hvide og det andet, hvor jeg har gjort kanterne pæne, så de ikke er hakkede.
Du skal nu bare konvertere .psd om til .gif i PhotoShop.
Hilsen Corax.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester