Avatar billede mosquito Nybegynder
19. august 2002 - 11:58 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Countdown mellem to dato objecter

Jeg vil gerne kunne trække to Calendar objecter fra hinanden og få det oplyst i millisekunder herfra kan jeg så lave en lykke til de to objecter er ens hvorved countdown løkken ophører og processen fortsætter.

Mit problem:
har forsøgt med Date() men man ikke få løkken til at cirkle for hvert sekund selvom jeg divider med 1000

har også forsøgt med Calender objecter men her kan er timeInMillis proteded og jeg har ingen ide om hvordan jeg så kan tilgå metoden da jeg allerede har importeret java.util.*

En ide til løsning af mit problem?
eller skal jeg selv til at opretter klasser og i så fald hvilke klasser håndterer en tidstæller?
Avatar billede disky Nybegynder
19. august 2002 - 12:45 #1
På et kalender object laver du en .getTime().getTime() så får du tiden i millisekunder siden 1/1 1970

Den første returnerer et Date object, den næste så tiden.
Avatar billede mosquito Nybegynder
19. august 2002 - 14:53 #2
nogle gange er det mere simpelt end man forventer.. takker men...

så langt så godt.. hvordan får jeg så en tæller sat på således at jeg viser resterende tid i sekunder og som opdateres hvert sekund... ?
Avatar billede disky Nybegynder
19. august 2002 - 15:13 #3
Så laver du f.eks. en tråd som vågner hvert sekund og opdaterer din tæller.

Det resultat min udregning giver dividerer du rigtigt nok med 1000 så har du antal sekunder.

Tråden løber så indtil dette antal sekunder er mindre end 0, husk at tæl den ned hver gang tråden vågner.
Avatar billede mosquito Nybegynder
19. august 2002 - 15:58 #4
jeg er vist lidt tung i toppen.. jeg kan godt se logikken i det men hvordan får jeg stykket koden sammen i en løkke?
Avatar billede disky Nybegynder
19. august 2002 - 16:06 #5
long forskel=123; //jeg fastsætter forskellen til 123 sekunder.

for(;forskel!=0;forskel--)
{
  //lav noget hvert sekund
  sleep(1000); //sov i et sekund
}

osv.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester