21. august 2002 - 11:38Der er
9 kommentarer og 2 løsninger
Alm. C++, hvad er det ?
Hvis jeg nu laver en konsole application i BCB er det så alm. C++ ? Og vil den kode jeg bruger være identisk til den kode jeg skulle bruge til at lave en tilsvarende konsole application i MS VC ? (altså er der nogen forskel på koderne her?)
Og sidst men ikke mindst, nogen der kan komme med nogle forslag til hvad man kan lave i konsole applications ? Jeg synes nemlig aldrig jeg kan finde noget fornuftigt :( Men der var en der snakkede om nogle NT services, nogen der kan uddybe dem lidt ? (evt. ham selv, mener det var kamikaze)
En console application ER det samme under BCB og MVC - om du kan "mixe" dem, afhænger af om du anvender ANSI C/ANSI C++ eller ej. I begge produkter (MVC og BCB) kan man under 'Project->Options' styre om syntaksen skal overholde ANSI eller ej. I BCB kan du faktisk ikke anvende VCL'er osv. (dvs. de Windows miljø-specifikke ting) med afkrydset ANSI, fordi Borland har anvendt 'Nested comments' og specielle deklaratorer i deres indkaspling af Windows - jeg kunne forestille mig at noget lignende var tilfældet i MVC, selvom MVC ikke har indkapslet så meget.
Du kan, som kamikaze skrev, lave alt muligt som console applikation, også tekstbehandlingsprogrammer osv. MEN ... du vil normalt få en tekst-baseret brugergrænseflade (dvs kun bogstaver/tal på skræmen, og som input/styring af dit program) og ikke kunne lave noget der ligner den grafiske brugerflade, man kender fra Windows programmer. Bl.a. Borland har lavet nogle add-ons til de gamle tekst-baserede compilere som f.eks. turbo C++ 3.0 (TurboVision hedder det), som giver mulighed for at lave event-drevne programmer med musestyring osv. som man kender det fra Windows-programmer. Du får så samme brugergrænseflade som du -måske- kender det fra DOS' EDIT program, MSD osv.
Jo kender skam godt EDIT, MSD osv. Men jeg har faktisk allerede et problem, jeg må være godt noob til det her halløj, jeg kan nemlig ikke få min main til at lade være at lukke (dvs. hvis jeg nu vil se resultaterne af mit program, så skal den jo ikke lukke, men det gør den altså alligevel) int x; Jeg har prøvet med scanf("", x); Men så snart jeg bruger scanf tidligere i programmet, så "overser" den bare den sidste. Hvordan får jeg den til at ikke lukke med det samme (fandt engang en smart løsning, men kan ik huske den) Anyway så tager jeg ind på biblioteket om lidt, nogen bøger du kan anbefale om alm. C++ ?
Hvis den skal lave pause i DOS-ruden, når du kører den inde fra din compiler, skal du indsætte getch(); (fra #include <conio.h>) lige inden return i slutningen af main:
#include <conio.h> int main(void) { printf("Hej med dig.\n"); getch(); return 0; } {
Hmmm... Du kan da ikke lave en konsol applikation i Borland C++ Builder! Du kan kun lave windows-programmer (eller har jeg misset noget?!?)
Og applikationer skrevet i BCB er IKKE standard C++, idet de benytter et framework der tager sig af al windows-koden.
Du kan IKKE bruge kode skrevet i BCB i MSVC og heller ikke omvendt. Men du kan sagtens bruge enkelte funktioner skrevet i begge kompilere hvis de overholder ANSI C++ standarden, og ellers er det som regel temmelig simpelt at porte koden fra den ene kompiler til den anden (med mindre du bruger VCL eller MFC).
Ehm kamikaze, man kan vælge at oprette noget der hedder "console wizard" og så kan man vælge mellem 2: Console Windows (GUI) nr. 1 er vel en konsol app ? Derudover mener jeg sådan noget som det soepro skrev, det er vel fjong at bruge i begge 2 ? (Jeg mente også funktioner, evt. gemt i en header fil. Jeg mente selvf. ikke selve projektet)
Du kan godt bruge funktioner gemt i en header fil, såfrem de ikke bruger VCL eller MFC.
Hvis du er i tvivl om du bruger VCL eller MFC, så er der en tommelfingerregel: I VCL'en starter alle typer med T (fx. TLabel, TButton osv.) i MFC starter alle typer med C (fx. CButton, CStatic osv.)
Kamikaze >> Du kan godt bruge både MFC og OWL i BCB, og så kan du bruge koden i MVC. Et MVC projket vil derfor normalt godt kunne bruges i BCB. BCB har sin egen VCL (Visual Component Library) som rent faktisk er skrevet i Delphi, dvs. Pascal, og det kan MVC ikke håndtere. (BCB kan faktisk kompilere ! Deplhi kode - man mister bare sit Two-way tool på ObjectPascal koden.)
soepro >> Ja, det skriver de. Men har du selv prøvet?!? Det kan ikke anbefales :o)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.