06. september 2002 - 15:08Der er
14 kommentarer og 1 løsning
Fryser i kørselsøjeblikket?
Hej!
Jeg har lavet et lille program som flytter rundt med nogle images på en form.. jeg har indlagt nogle pauser får at man skal kunne nå at se hvad der foregår, men det fyser når man kører det.. Det fejler ikke noget i selve builderen når det køres der, men udenfor som ren exe fil fryser det.. Hvordan kan det være?? Hvad gør jeg forkert??
Ok, men hvad mener du så med "fuldt kompileret"..? Er det et debug eller release build? Hvis den du har kørt i builderen er debug og denne release, kunne det tyde på at du overskriver noget memory du ikke burde...
Det jeg mener er at når programmet kører i selve builderen, kører det uden problemer, men lukker du builderen ned og bare køre den exefil den genererer når man runner programmet, så fryser det.. Jeg kan eventuelt sende dig programmet så du kan se hvad jeg taler om..
Du har stadig ikke fortalt hvad problemet var - deraf kan man vel ikke udelukke at jpk direkte eller indeirekte ikke gav dig løsningen ?
Almindeligvis honorerer man den der kommer med løsningen - og giver lidt til dem der forsøgte, hvis løsningen ikke blev fundet, eller man selv fandt den. Og da eksperten i ligeså høj grad gælder om at sprede sin viden, så poster man løsningen, sådan at andre kan lære af den !
Helt ærlig Soepro! Kan du se noget som helst i de svar som kunne give en løsning på noget som helst?? Det er jo ikke andet end modspørgsmål..*S* Og jeg selv kunne sq da ikke drømme om at modtage point som jeg ikke har fortjent.. Man får ikke point pr. bogstav man skriver herinde, men på korekte svar som spørgeren kan bruge til noget..
Mht. dette spørgsmål står problemet øverest oppe, hvis du ikke skulle have set det.. Lortet frøs fordi jeg havde brugt funktionen Refresh(); istedet for Update(); Der er åbenbart en forskel på de to sataner..*S*
lasse37 >> Og hvor i himlens navn i ovenstående beskrivelse af dit problem, havde du forestillet dig, at vi skulle kunne have gætte på det ?
jpk's spørgmål omkring din build type er yderst relevant - debug versionerne laver flere checks og "throw" af exceptions end release versionerne og kører desuden uden check på "stack overflow" og den salgs snedige ting. Hvis dit program derfor ikke arter sig korrekt i en release version, men gør det i en debug, ja så kunne det være fordi nogle af de exceptions du havde bygget din logik på (f.eks. omkring konvertering fra en variabel type til en anden) ikke blev kastet i din release version.
Forskellen på Refresh() (som svarer til at du invalidater din form, så den blive gentagnet næste gang den bliver "Activated") og Update() (som tvinger en Paint() event på alle synlig komponenter her og nu), burde ikke få dit program til at hænge - med mindre selvfølgelig at Refresh() kalder Refresh() i stedet for Update() !
lasse37 >> jeg forventer aldrig point's hvis jeg ikke har været en hjælp, men jeg forventer en velvilje af spørgsmålsstilleren til at hjælpe sig selv!
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.