13. september 2002 - 11:14Der er
11 kommentarer og 1 løsning
on update cascade
når jeg prøver at oprette en tabel i access med cascade update for jeg at vide der er en syntaktsfejl i constraint sætningen.
CREATE TABLE Kunde( Telefonnr char(8) not null,Firmanavn varchar(50), Fornavn varchar(20)not null,Efternavn varchar(30)not null, Adresse varchar(50)not null,Stednavn varchar(25), Email varchar(50),Fax char(8),Priortet integer not null, Status varchar(6) not null,Bemærkninger varchar(100), constraint tlf_up primary key (Telefonnr));
CREATE TABLE Bestilling( Bestillingsnr integer not null, Bestillingsdato date not null, Telefonnr char(8) not null, Fastbestilling varchar(3) not null, primary key (Bestillingsnr), constraint tlf_up foreign key(Telefonnr)references Kunde on update cascade);
I dette særtema ser vi på, hvordan cloud og AI bliver fundamentet for virksomhedernes digitale forretning, og hvordan de nye muligheder for automatisering og forretningsværdi kan udnyttes uden at miste overblik, sikkerhed og menneskelig kontrol.
Du skal også fortælle, hvilken nøgle i Kunde der peges på: ...references Kunde(Telefonnr) on update cascade;
Jeg kan ikke huske, om foreign key constraints kan inkluderes i CREATE TABLE. Ellers: ALTER TABLE Bestilling ADD CONSTRAINT tlf_up FOREIGN KEY (Telefonnr) REFERENCES Kunde (Telefonnr) ON UPDATE CASCADE;
Prøv: CREATE TABLE Bestilling( Bestillingsnr integer not null, Bestillingsdato date not null, Telefonnr char(8) not null, Fastbestilling varchar(3) not null, primary key (Bestillingsnr), foreign key(Telefonnr) references Kunde (Telefonnr) on delete cascade on update cascade);
Jeg spekulerer på om det er en programfejl, for jeg får den også, hvis jeg bruger eksemplet fra hjælpeteksten. Hos MS support kan man se at dette eksempel mangler en afsluttende parentes, men selvom den sættes på så får jeg en fejl, der af Access markeres på selve ordet UPDATE - præcist samme sted som hvis eksemplerne ovenfor prøves!
Hvilken version af Access bruger du? I følge MS er cascades først understøttet fra Jet 4.0 (Access 2000), men min personlige erfaring er, at det desværre ikke altid holder, så måske har de alligevel ikek fået det med.
jkrons Jeg har testet det i Access 2000, men du har jo nok ret i, at det er her problemet ligger (for mit vedkommende). Spørgsmålet er så blot om sandslot også bruger denne version.
Hvis der ligger en opdatering af Jet 4, så synes jeg du skulle lægge et svar med den - men det skal jeg selvfølgelig ikke bestemme.
Der findes opdateringer til Jet 4.0, men hvilken en man skal hente afhænger af styresystemet man bruger! Men fra dette link kan man få adgang til dem alle:
Om det så hjælper på denne problemstilling er en anden sag. Hvis man kigger lidt i nyhedsgrupperne om Access er der en del, der har haft problemer med ON ... CASCADE, og tilsyneladende kan nogen få det til at virke, mens andre ikke kan - uanset hvad de gør.
Virker ikke for mig har droppe af lave det på den måde men ok
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.