Avatar billede smooth Nybegynder
13. september 2002 - 12:37 Der er 3 kommentarer og
2 løsninger

Feedback til siden

Hej

Så er jeg tilbage igen. Efter at jeg har fået en del go' svar sidst da jeg oprettede http://www.eksperten.dk/spm/253268 kom jeg frem til at jeg vil bruge design 1.

Jeg har nu lavet siden og vil lige spørge jer igen hvad I synes om den.

Feedback til :
>>Indhold
>>Design
>>Farver
>>Flash
>> Sider som Links - Lyriks og Gæstebog fyler meget i højden. Men hvad synes I ser det okay ud nu eller skal jeg lave de sider i en Ifream så jeg beholder den standard højde som forsiden han ?

http://www.unbreakable.dk/test/

ps. Som sidst så giver jeg point kun til svar der kan bruges til noget.

Med venlig hilsen
Smooth
www.websteps.dk
Avatar billede dmdisco Nybegynder
13. september 2002 - 12:43 #1
jeg kan ikke li den der stiplede linie der er ved hver overskrift.
og drop det der med nedtoning ved galleri siden
Avatar billede staz Nybegynder
13. september 2002 - 12:50 #2
Den ting som du har til at kører i toppen er meget forvirrende. Hvis det var mig havde jeg slet ikke sat flash på da det kræver noget af brugere, og det er ikke nødvendig i dette tilfælde... Farve valget er også lidt mat og kedeligt.  Når man vælger en nyhed er det en forvirrende måde den kommer ind på, og det sammen med lyrik. Alle bogstaverne skulle stadigvæk være der når man havde valgt en sang. Desuden brude der være noget tekst når man vælger siden lyrik.

E plus er at siden er rimlig hurtig og virker perfekt på en Mac. Ikke mange sider gør. Desuden virker menu´en okay. Den kunne godt være lidt højere og tydligere når der ikke er flere menu punkter end der er.

En ting jeg ikke forstår er hvorfor at lave en engelsk gæstebog når resten af siden er dansk? De engelsk talene kan jo alligevel ikke finde den når linket hedder gæstebog :o)

Galleriet er også okay. Men at skrive der er flere billeder på vej er ikke bødvendigt. Det er åbenlyst. Han lever jo stadig :o)

Med hensyn til indholdet så er det lidt tomt. Hvordan skriver jeg til ham, hvad er hans "diskografi", hvornår er han føst osv. Få lidt af hans liv med.

Tror lige det var det... har ihvert fald ikke mere tid nu. Skal ud og have min fyraftens-bajer :o)

---- Staz ----
Avatar billede webdogs.dk Nybegynder
13. september 2002 - 13:46 #3
1 er bedst

dog bryder jeg mig ikke om farverne på de tre små billeder i toppen passer ikke til resten af sidens farver
Avatar billede Trine Nybegynder
14. oktober 2002 - 11:02 #4
Første tanke var, at siden var flot. Og det er den ganske vist også, men der er et par ting der er lidt kikset, synes jeg. Hver gang man klikker på et menupunkt, starter de to flashfilm forfra, og det bliver man 'lidt' træt af.

>> Indhold

Indholdet er vel meget relevant for Jackson-Fans. Der er de relevante oplys-ninger om ham, samt billeder (more 2 come) at se på/hente. Der er hvad der skal være, for at det kan blive en vellykket fanside.

>> Design

Designet er rigtig flot. Gennemført og iøjefaldende.

>> Farver

Farverne er friske (cool).

>> Flash

Er da ok til en start. Men toppen kunne laves lidt bedre/kortere, ved at undla-de den lille fremvisning af de kommende billeder. Man kan alligevel ikke se hvad det er, det ligner bare en lille kakkelak der tager sig en vandring hen over skærmen. Nøjes derfor med, at fremtone de tre større billeder én efter én i stedet for. Dette gør også flashfilmen kortere.

Venstre flashfilm er meget ok.

>> Sider som Links - Lyriks og Gæstebog fylder meget i højden.

Det gør bestemt ikke noget. Tværtimod, gør det den mere spændende, at der også kommer meget indholdsrige og lange sider. Jeg mener bestemt ikke dette gør noget.

>> Nul opdatering af Flash

Det med at Flashfilmene opdateres hver gang man klikker på et link, bliver for irriterende. Løs derfor problemet med, at lave selve indholds-delen (main) i en iframe, og så sætte target til iframe'en, så er den trælse del af problemet da løst, og så er folk fri for at blive irriteret over den grimme 'Kakkelak' flere gan-ge :-)

Trine / MissKat
Avatar billede staz Nybegynder
14. oktober 2002 - 11:33 #5
hvad med at afslutte....
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Alle kurser indenfor Microsoft 365 – både til begyndere og øvede.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester