21. september 2002 - 11:28Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Billeder i QuarkExpress
Jeg ved ikke hvordan jeg ligger billeder i udklipsholderen, og hvis jeg bare ligger dem ind fra firkanten med et x i bliver billederne uskarpe, synes jeg. Hvad skal jeg gøre?
I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.
Du kan ikke lægge dem i udklipsholderen. De skal ind i et billedefelt som du skriver dem med krydset i. At de er uskarpe skal du tage helt roligt. Quark XPress tager nemmelig ikke den fulde version af billedet ind i selve dokumentet men kun en skærmversion. Når du så printer læser Quark på selve billede-filen og sender de fulde billededata til printeren. Men du kan få vist billeder med tiff-preview i et lidt bedre kvalitet ved at indstille i preferencer
okay. men så ved jeg jo ikke om mine billedemål passer, f.eks. jeg har nogle billedemål der hedder: 8,8 cm x 12.2 cm. hvordan skal jeg så få passet dem ind i Quark hvis den ikke tager hele billedefilen ind!
Det skal du heller ikke være bekymret for. Find mål-paletten frem. Med dit billedefelt aktivt taster du dine mål ind.
Vælg indholdsværktøjet i værktøjskassen og stadig med billedet aktivt taster du ctrl.-shift-F så tilpasser billedet sig feltes størrelse og når quark printer dit billede læser den på billedefilen og samtidig sørger Quark for at printeren får besked på at billede skal være i den størrelse du har bestemt.
installer Quark plugin "enhanced prewiev" som du kan downloade på nettet... kan ikke lige huske hvor ? - men prøver at lede efter det.. og vender tilbage.
Med dette plugin får du et prewiev Quark som er lige så flot som i Photohop. Har det på min MAC, men ikke til PC. Jeg ved det findes... leder som sagt lige efter det...
Selvom du eventuelt skulle installere plug-in "enhanced preview" eller extension som det hedder i Quark så skal du være opmærksom på at Quark stadig skal kunne læse på den oprindelige billedefil for at skrive ud i ordentlig kvalitet. Så du skal altid sørge for at billede er til stede sammen med dit quark dokument når du vil printe.
Skal du aflevere et Quark dokument til andre så husk altid at lægge billedefilerne ved også.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.