Avatar billede crunch Nybegynder
28. september 2000 - 17:51 Der er 25 kommentarer og
1 løsning

hold jer væk fra World Online ADSL....

hej..

det er bare en advarsel. Jeg er kommet til at bestille ADSL hos world on line.

de gav mig en defekt router, og min forbindelse har aldrig virket ordentligt. (over 1 måned - efter at have ventet 3 måneder på at få den)

Jeg har haft ringet til dem 3 gange hvor de har lovet at sende en ny. Det har de aldrig gjort.

- man skal vente i kø en time på at tale med nogen. Man er totalt til grin fordi de lover noget, og næste gang man ringer siger de at intet er bestilt.

de svarer ikke på emails..

man kan ikke slippe af med lortet. Der er 5 mrd. opsigelse..

jeg vil skrive nu skrive en formal klage over deres fuldstændig horrible må at behandle kunder på.


så dette er en advarsel,, hold jer væk fra world online derude...


Avatar billede handmade Nybegynder
28. september 2000 - 17:59 #1
Hej crunch
Jeg kan sgu godt forstå du er skidesur.
WOL har virkeli f** up.
Jeg har fået ADSL fra WOL og det kører perfekt, men alt tyder på at jeg bare har været m e g e t heldig - jeg er bare nervøs for ,hvornår det holder op med at virke, for de servicerer åbenbart lige så sårligt som de leverer
Avatar billede crunch Nybegynder
28. september 2000 - 18:01 #2
true
Avatar billede mora Nybegynder
28. september 2000 - 18:28 #3
hvis i gad kikke i deres nyhedsgrupper, er der faktisk en pæn del der har en forbindelse, der virker som den skal, jeg selv har haft fast ip og ADSL hos Wol i 2 måneder, med så lidt som 3 fejl.

Jan
Avatar billede mora Nybegynder
28. september 2000 - 18:28 #4
Alle fejl (undtagen opstats) blev løst med genstart af routeren.
Avatar billede crunch Nybegynder
28. september 2000 - 18:37 #5
ja selfølgelig da... hvis jeg købte en bil der virkede ville jeg heller ikke klage over værkstedet da jeg ikke benyttede det.

men NÅR problemet er der og du har brug for nyt udstyr eller hjælp.. ja så er du fucked up for at sige det på dansk.

men selfølgelig .. hvis det virker er det sikkert fint at være kunde. Det er bare en usympatisk måde at drive forretning på.

iøvrigt.
jeg HAR clearet min router 2 gange. Teknikeren siger også at jeg skal have en ny.. de vil bare ikke sende den til mig.. sådan er de!
Avatar billede mora Nybegynder
28. september 2000 - 18:43 #6
Jeg har prøvet deres support, og ved de har en uendelig ventetid, og deres supporteder ikke er optimalt udstyret, men det med man skal vente en time er sku pjat, de har et 90 nummer man kan ringe til, med ingen ventetid(nogengange, men ikke ofte, og ikke mere end 5 minutter).

De svarer på mails, ca. 14 dage går der på mine, de henviser desuden til at ringe hvis det haster.

I starten lovede de også mig at sende en ny 4 gange før de gjorde det, men nu virker det, og det har det som sagt gjort i 2 måneder, så mon ikke det var værd at vente på?
Avatar billede handmade Nybegynder
28. september 2000 - 18:53 #7
>>mora
Okay, okay- jeg har ikke noget at klage over, men kan da sagtens huske hvor irriterende det var at vente 5 uger på en router e f t e r at Tele Danmark havde monteret stikket. Og mht. til nyhedsgrupper: dem læser jeg hver dag og det ligger i sagens natur at de fleste indlæg handler om problemer. Mange har problemer med fast ip, andre med routere og forbindelser der \"står af\"
BTW deres 90 nummer koster 5 kr. i minuttet!
Men når det kører, så er det bare rigtig godt, vil jeg lige understrege, så en generel advarsel mod WOL vil jeg ikke anbefale.
mvh
Avatar billede crunch Nybegynder
28. september 2000 - 18:58 #8
hvorfor ikke ??

de kører på teledk´s linie og er endda dyere (400/350) - dvs. hastigheden eller prisen er ikke bedre.

- det eneste man får (vil jeg tro) er dårligere service.
Avatar billede mora Nybegynder
28. september 2000 - 18:59 #9
Ved godt det koster, det gør alle 90 numre(mindst 5 Kr.).

I worldonline.dk.adsl er der en tråd med \"Tilfreds kunde\" der er et par indlæg.
Og, jeg syndes sku også det er irriterende at vente, i mit tilfælde 4 uger, efter stikket er lavet...
Avatar billede handmade Nybegynder
28. september 2000 - 19:01 #10
Hvis du køber hos TeleSkod får du en router du ikke selv må konfigurere og du kan få mange problemer med spilservere/icq/ftp osv.
TeleSkod bonner dig for 950,- hver gang du skal have lavet et eller andet om - så de er, som sædvanligt, for dyre og for dårlige..
Avatar billede €yston Nybegynder
28. september 2000 - 20:29 #11
Undrer mig over hvor crunch\'s spørgsmål egentlig er, dette er vel ikke formålet med eksperten.dk eller hva?
Avatar billede crunch Nybegynder
28. september 2000 - 22:43 #12
ja. okey dette var egentlig ikke et spørgsmål, men mere ment som en opfordring til alle dem der kigger i denne kategori.,

beklager. men jeg synes selv det er fedt hvis folk laver en kommentar i en kategori med noget de synes er vigtigt at folk skal vide der direkte vedrører området.

hvis det skulle være et spørgsmål. så skulle det være, hvad skal man stille op med et selskab som forhindrer en i at kunne bruge nettet optimalt, men man stadig skal betale for det, og ikke kan slippe ud af det.
Avatar billede mora Nybegynder
28. september 2000 - 23:37 #13
Hvis du mener det er brud på jeres aftale kan du jo opsige den...
Avatar billede thekrew Nybegynder
28. september 2000 - 23:47 #14
Jeg har fået adsl linien og routeren efter 3 måneders venteliste. teknikkeren kom for 3 uger siden og satte linien op men var adsl linien aktiv fra teledanmark => NEJ...jeg har ventet og ventet jeg ringede til WOL tusindende gange men det eneste jeg fik var en sags nummer og \"dont call us but we\'ll call you\" sentens. På en måde er det WOL skyld ,men jeg er mest vred på Teledanmarks monopol lort. WOL sadge at de har ikke nogen autritet i min sag (det kan ikke beatle sig at ringe til dem) man skal få fat i teledanmark og forcer dem.!!!
Avatar billede jalle Nybegynder
29. september 2000 - 00:24 #15
Efter at have hørt mange \'klager\' mod WOL, så vil jeg lige tilføje at jeg har fået ADSL på under en mdr. ventetid, hvor der normalt er 2 mdr. Jeg fik routeren tre dage før jeg fik mit stik sat op og da stikket var sat op kunne jeg komme på efter 15 min. Jeg har ingen problemer med min router eller forbindelse.

Derudover har jeg også hørt fra mine venner, som også har bestilt hos CC om en ventetid på over 5 mdr. og over 3 mdr. hos WOL, så hvis man vil være sikker på at få adsl hurtigt er det nok hos dyre teleskod.
Avatar billede maniacdog Nybegynder
29. september 2000 - 07:50 #16
Lige en indskydning af en kommentar.

Jeg har haft WOL ADSL siden d. 13 Sep. og det har kørt uden problemer overhovede whatsoever.
Jeg bestilte det omkring d. 12 Aug. og fik af vide 2 uger efter at mit stik ville blive sat op d. 13 Sep. En uge inden jeg fik mit stik sat op så modtog jeg routeren. Alt virkede bare perfekt og uden problemer. Jeg kender en hel del som også har fået ADSL hos WOL og deres har også køre uden nogen problemer whatsoever. Så jeg tror bare at i har været \"uheldige\" og jeg er sikker på at WOL gør hvad de kan. De har jo også andre kunder udoverjer og hvis alle er ligeså besværlige som det lyder til her så tror jeg sgu ikke det er nemt for dem.
Ud over det så kender jeg også nogen der har CC og det er da den rene omgang lort.
Deres installations vejledning er bare 1 side uden en problemløsning (og den har man brug for hvis man ikke er en haj til netværk m.m.)

Det var sådan set bare det jeg ville sige.
Ha en god dag.
Avatar billede crunch Nybegynder
29. september 2000 - 10:47 #17
er man besværlig fordi man forventer at få noget udstyr der virker efter at have betalt for defekt udstyr i en måned. Hallooo jeg betaler 400 kr om måneden. Det er der mange der gør .. > dvs. de tjener penge.

de må sku da have råd til at ansætte folk til at besvarre e-mails og telefonopkald. I det mindste må de give mig et anstændigt afslag og ikke lyve, eller udfri mig fra standard kontrakten der binder dig i 5 mrd.

det er altså lang tid --
3 mrd ventetid på opsætning.
1 måned hvor jeg har ringet og skrevet 1 million gange..
5 måneder til hvor jeg skal betale for dfekt udstyr.


Avatar billede bap-wol Nybegynder
29. september 2000 - 11:09 #18
Hej crunch

Vi er klar over at ventetiden på supporten har været lang, men den er blevet betydeligt bedre efter at en del af fejlsøgningen og supporten internt er flyttet til andre afdelinger. D.v.s. at der er flere folk i alle led i fejlsøgningen. Jeg kan ikke se hvorfor vi ikke har sendt dig en ny router. Det er ellers det første vi gør da det nemt kan tage et par dage at få en ny router frem. Da jeg ikke har mulighed for at se hvem du er kan jeg ikke undersøge din sag, men du er velkommen til at ringe til os. Ring til 38147000 og bed om at blive stillet om til mig. Henvis til eksperten.dk så jeg ved hvad det drejer sig om.
Vi er mindst ligeså interesserede i at løse problemet som kunderne, da vi først fakturer kunderne når linien er på plads og kører. Det er derfor ikke rigtigt at du betaler for en linie der ikke virker, og du skal da heller ikke betale for defekt udstyr. Og ja, der er mange der betaler 400kr, for der er mange som har en velfungerende linie.

--
Med venlig hilsen / Best Regards
Brian Pedersen (Supervisor)
World Online Denmark A/S
Peter Bangs Vej 24-26, 2000 Frederiksberg, Denmark
Tlf. (+45) 38 14 70 00 - Fax (+45) 38 14 70 07
Avatar billede crunch Nybegynder
29. september 2000 - 11:20 #19
det var dog utroligt... efter at have skrevet så mange ubesvarede e-mails skal man bruge eksperten for at få svar,,,
utroligt hvad denne service kan bruges til.

men.. jeg regner dog ikke umiddelbart med at problemet løses så nemt. Jeg har fået lovet en ny router så mange gange at jeg vil se det før jeg tror på det.

men fair enough .. jeg vender tilbage med en update.
Avatar billede maniacdog Nybegynder
29. september 2000 - 12:45 #20
En anden ting er jo crunch, at sådan en router koster altså også nogen penge + det at en teledanmark tekniker skal ud og installare stikket det koster jo også penge. Det er derfor bl.a. at du er bundet i 5 måneder, meeen det har du jo også læs i din aftale ik´???
Avatar billede bap-wol Nybegynder
29. september 2000 - 16:03 #21
Vi (World Online) har nu talt med crunch, og hans router var rent faktisk på vej til ham. Det er selvfølgelig beklageligt at der skulle 3 henvendelser til, og det er noget vi arbejder med. Som jeg skrev i mit første indlæg har vi internt flyttet nogle funktiuoner rundt så der er kommet flere folk på telefonen, fejlsøgning o.s.v.  Nu afventer vi spændt crunch\'s kommentar om det kommer til at virke :-)

--
Med venlig hilsen / Best Regards
Brian Pedersen (Supervisor)
World Online Denmark A/S
Peter Bangs Vej 24-26, 2000 Frederiksberg, Denmark
Tlf. (+45) 38 14 70 00 - Fax (+45) 38 14 70 07
Avatar billede crunch Nybegynder
30. september 2000 - 13:58 #22
jeg har nu modtaget min router og den virker fint. Så ok jeg er nu tilfreds.

Men jeg vil samtidigt opfordre alle der har problemer med deres internetleverandør om at skrive her .. det er den eneste måde jeg har kunne få wol til at svare min mail med det samme !

det er vigtigt at vi ikke bare finder os i hvad som helst fra internetleverandørerne... det er os de lever af, og vi har som kunder rettigheder, ligemeget om de så ALLE sammen skulle levere dårlig service. Jeg mener ikke at vi skal være tilfreds med servicen relativt..

- og i den forbindelse vil jeg godt fremhæve get2net som jeg har haft i flere år og stadig har på min mobilepc... der har jeg altid fået en god service..

nå men forsat god weekend alle sammen.. og tak for et fint debatforum.
Avatar billede thekrew Nybegynder
01. oktober 2000 - 15:34 #23
For det første, tillykke med din fremgangsprocess. For det andet har jeg stadig ikke modtaget mit opkald fra WOL, da de sadge at de ville ringe til mig når de havde aktiveret min adsl linie. Jeg har modtaget min adsl router og teknikkeren har været hjemme hos mig, det eneste jeg forlanger er at de burde aktivere mit linie!!!
Avatar billede crunch Nybegynder
01. oktober 2000 - 18:48 #24
held og lykke..

/:
Avatar billede maniacdog Nybegynder
06. oktober 2000 - 21:15 #25
thekrew> har du prøvet og sætte din router til og så se om den får link på WAN
hvis den gør det så er din linke aktiv...

Selvom jeg nu nok tror at du har fået den åbent nu ;)
Avatar billede thekrew Nybegynder
01. november 2000 - 00:06 #26
der er link på WAN men det virker stadigvæk ikke de er igang med at sende mig den 4. router.;-(
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester