01. november 2002 - 16:50Der er
5 kommentarer og 2 løsninger
Opdeling at Tutorials
Sidder og laver tuts til en side hvor vi har delt dem op i begynder, Øvede, og ekpsert. Mit problem er at jeg har lidt svært ved at finde ud af hvor de forskellige tuts skal være. Deler man dem op i hvordan tuten er skrevet altså hvis man skriver en tut til en begynder skal alt jp forklares. Fesk. så går du op og trykker på edit og vælg stroke og taster ind hvor mange pixel tyk..... osv. Til en ekspert kan man jo bare nøjes med at skrive så laver du en 2 pixel tyk stroke.
Men så er problemet det at man kan jo lave alle tuts til begynder øvede og ekspert jo hvis det går ud på hvordan det er skrevet.
En anden ting det måske kan være, er at dele dem op i hvordan jeg tror tingene kommer når man lærer et program som feks photoshop. Men så det jo min egen vurdering og andre syntes måske det ikke skal være sådan. Jeg har laves en til Actions i photoshop som jeg har smidt i ekspert da jeg syntes af dem jeg kender og personligt mig selv også at man har et rimelig godt kendskab til ps inden man finder ud af funktionen actions men andre gør det måske efter 6 måneder.
Hbordan ser du på det hvordan gør/eller ville du gøre ?
Jeg ville nok dele dem op efter hvor basal tuten er, eks lav en firkant = begynder og lav en siluet af et menneske med pen tool = advanced. Så ville jeg nok også mene at begynder tuts har få "trin",2 - 8, sammen lignet med dem til de rutinerede, 5 - mange. Desuden syntes jeg at det er en god ide at dele dem ind after hvad du finder den "naturlige" rækkefølgei at lære programmet at kende. Eks. Tools og termer / formater først, der efter lave simple ting og så til de laange og lidt svære hvor man måske skal eksperimentere lidt selv samt holde tungen lige i munden.
Men du kan jo lave dem ud fra din bedste overbesvisning og så sætte et vote syspå hver enkel tut hvor man kan vote om den er god og om den høre til i "særhedsgraden" samt om der skal komme flere af denne slags.
:) Det er ikke let spåørgsmål du tumler med her - og det vil i alle tilfælde være ret så individuelt hvad brugeren / eleven mener. Derfor syntes jeg at det er en god i de med vote sys'et...
Når man laver øvelser eller skriver en artikel, et hæfte eller en bog om et emne er det vel fordi der enten ikke er noget om emnet eller fordi man mener man kan gøre det bedre end det der allerede eksisterer. Til Photoshop findes der allerede en del tutorial på nettet og masser af bøger så skriver du til dette synes jeg godt du må/skal have en mening om hvad, der er den fornuftigste indgang til programmet og hvad det er du mener en begynder skal præsenteres for, for at få mest muligt udaf programmet også som begynder.
Og når du så skriver har du helt ret i dine kommentar om hvordan man skriver til de forskellige gruppe. Og derudover mener jeg at øvelser til begyndere "kun" skal præsentere brugeren for få nye ting ad gangen mens øvede godt må præsenteres for lidt flere og eksperter for komplekse øvelser.
Startfirma kan godt lide at give brugeren nogle valgmuligheder. De ved vel også inderstinde hvad niveau de er på :)
strohm votesystem har vi snakket lidt om men vi er ikke helt enig nogle gange ;)
spe Hvis man skulle lave tuts til et program som ikke er skrevet før tror jeg kan skulle lade være. Du kan finde alt til de fleste programmer specielt photoshop. :) Tror lige jeg skal overveje mine niveauer igen havde ikke lige tænkt på det du snakker om funktioner altså begynder ikke skal præsenteres for for mange nye funktioner.
Hvorfor ikke lave en poll på alle dine tuter, så kan dine brugere fortælle dig hvor de synes tuten høre hjemme. Dette kan gøres med forskellige gratis tjenester på nettet. Prøv at søg på Quick poll
bufferzone nu bruger vi ikke gratis quick poll på siden :) spe yep du har ret var lidt for hurtig der.
Takker til alle
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.