28. november 2002 - 22:59Der er
12 kommentarer og 1 løsning
Lotus smartsuit 1-2-3
Det drejer sig om lotus' regneark fra 1996 eller 97.
Når man vælger valuta for nogle at felterne er det meningen at den kun skal skrive, f.eks. kr/DM/$ såfrem der er tal i selve feltet. Hvis der derimod ikke er nogle oplysninger i det enkelte felt skal den ikke skrive noget hvilket den gør på nuværende tidspunkt.
Er der nogen der ved om det kan lade sig gøre at indstille programmet til dette.
Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
Det kunne være interessant at høre, om det er et helt 'rent' regneark, hvor i er startet fra bunden med eksemeplvis ctrl+n. Eller er der tale om et eksisterende ark, eventuelt med scripts?
Jeg vil meget gerne prøve at kigge på det, for jeg har osse Lotus 123 97 (findes der i det hele taget en fra 96?). Jeg kan ikke umiddelbart fremprovokere den den nævnte fejl. Den kan sendes til mig på bjh@nr-djurs.dk
Medmindre der er tale om, at cellen henter sin værdi fra en anden celle (eksempelvis +A10). Så vil den skrive "Dkr 0,00". Det kan man omgå ved at tilføje en IF/HVIS-sætning: @HVIS(B7<>"";B7;"") Hvis i har den engelske udgave, skal du erstatte HVIS med IF.
Mange tak for svaret, jeg må nok indrømme at jeg havde glemt alt om det eftersom jeg har lidt travlt med terminsprøver lige for tiden. Men det virkede som det skulle, endnu engang takker jeg mange gange.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.