Avatar billede royal12 Nybegynder
29. november 2002 - 09:20 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

MSSQL CONNECTION

Hejsa

jeg kan ikke log ind på min mssql server med "SQL Server authenticaon". Hvis jeg prøver kommer den med følgene fejl "Reason: Not associated with a trusted SQL Server connection"
HJÆLP!! Hvad skal jeg gøre??

/royal
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
29. november 2002 - 09:22 #1
Serveren står til Windows Authentication. Du skal logge ind som et medlem af Administrator gruppen på SQL Serveren.

Alternativt kan du logge ind som Administrator på SQL Serveren og ændre security mode på SQL Serveren til SQL Server Authentication.
Avatar billede royal12 Nybegynder
29. november 2002 - 09:36 #2
Tak har lige selv fundet ud af det samme.
Avatar billede frontier Nybegynder
29. november 2002 - 18:15 #3
Nu spørger jeg sikkert dumt - men hvordan gør man det? (sidder og læser spørgsmål 289105)

Mvh:
Klaus J.
spameater (a) trashcan.dk
Avatar billede bennytordrup Nybegynder
02. december 2002 - 08:33 #4
Enterprise Manager, vælg serveren, højreklik og vælg egenskaber (properties). Der er et faneblad, der hedder security. Der kan du vælge hvordan, du skal logge ind (Windows Authentication eller Mixed Mode (Window og SQL Server Authentication)).
Avatar billede frontier Nybegynder
03. december 2002 - 10:33 #5
Fandt ud af problemet. Havde gjort som nævnt herover, men havde stadig problemet. Da jeg så ændrede login til SQL-serveren fra SQL admin til at være den normale Windows admin, virkede alt.

Ak ja - man begynder at forstå hvorfor nogle vælger MySQL. Kan ikke blive enig med mig selv om dette var en fejlinvestering.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Computerworld tilbyder specialiserede kurser i database-management

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester