Avatar billede angelfire Nybegynder
05. december 2002 - 08:38 Der er 5 kommentarer og
2 løsninger

Publicering af word på IIS

Ey...

Jeg har fået til opgave at lave en iis hvor der kan sendes word dokumenter til hvor de så ble udgivet så andre kunne læse dem uden at nogen skal opratte en side eller konvertere dokumenterne til html.

Hvordan gør jeg det?!?
Avatar billede bufferzone Praktikant
05. december 2002 - 09:48 #1
Du skal her have fat i en ASP løsning, hvor brugerne via browseren klikker sig ind på en side, der giver mulighed for at uploade worddokumenter samt indtaste de nødvendige oplysninger (f.eks. forfatter, titel, emne, start dato osv osv).

Oplysningerne skrives til en database, hvorfra de danner grundlag for senere søgninger af andre brugere, når disse skal finde de uploadede dokumenter.
De data du indtaster i systemet danner grundlag for brugernes mulighed for søgning direkte i systemet, men du kan også bruge index serveren til at indexisere indholdet af disse worddokumenter, så der kan søges på fritekst i selve dokumentet.

Hvis du ikke selv har måd på denne opgave, og vil købe ude i byen, kan jeg pege på et firma ved navn www.systemfactory.dk. Jeg har selv fået lavet flere forskellige dynamiske løsninger hos dem og været meget tilfreds med deres arbejde. Der er dog flere andre der også kan lave noget sådant
Avatar billede mcp Nybegynder
08. december 2002 - 22:09 #2
Løsning nr.2 ville være at implementere Exchange 2000 public folders , som benytter sig af Web storage databaser "stm" som kan gemme data i oprindlig format , både med Authenticated & Anonym adgang..!

MCSE 2000
Avatar billede bufferzone Praktikant
08. december 2002 - 22:16 #3
MCP's forslag er meget spændende, og hvis du ikke ved noget om asp og alligevel skal til at sætte dig ind i noget nyt stof, vil jeg anbefale at du kikker på mcp's løsning. Exchange 2000 har nogle meget interessante ting.

mcp>rigtigt godt forslag, det vil jeg selv til at kikke på, takker
Avatar billede mcp Nybegynder
08. december 2002 - 23:30 #4
Velbekomme du ;-)
Avatar billede mcp Nybegynder
09. december 2002 - 00:02 #5
Ud over dette Tweak kan jeg nævne at man også kan benytte sig af noget der hedder TSweb..!
"Terminal Service på IIS" som ikke kræver at man har et Klient program..!
Denne mulighed fjerner også dette problem, da man med denne typer klient får Politikken nævnt i toppen af denne side påført...

Den nyeste vers. af TSweb kan hentes her:
http://www.microsoft.com/windowsxp/pro/downloads/rdwebconn.asp

MCSE 2000
Avatar billede mcp Nybegynder
09. december 2002 - 00:05 #6
How sa ...!

Se lige bort fra det ovenstående svar , da dette blev skrevet til et andet problem på Eksperten..

Hvis nogen skulle være intereseret er problemmet her:
http://www.eksperten.dk/spm/291383

Sorry , MCSE 2000
Avatar billede angelfire Nybegynder
10. december 2002 - 07:27 #7
Takker for hjælpen... vil forsøge nogle af mulighederne...
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Uanset kodesprog, så giver vi dig mulighederne for at udvikle det, du behøver.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester