Avatar billede frisdahl Nybegynder
12. december 2002 - 14:16

Speech recognition (office XP på win 2000)

Hej

Jeg kører en DK Windows 2000, med Office XP (UK). Jeg vil gerne lave speech recognition - og har installeret det og kørt "trainings-delen" i Office XP uden problemer.

Når jeg så skal til at diktere i Word skal jeg slå diktafonen til. Dette kræver, at jeg kligger på "language bar" (nede ved siden af uret), men denne funktion er skjult.

Den kan ifølge Hjælp slås til fra kontrolpanelet og "Text Services", men denne funktion siger: "Incompatible keyboard driver detected - This dialog has been disabled"

Er der nogen, der har en løsning?

KH Klavs Frisdahl
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester