16. december 2002 - 23:49Der er
13 kommentarer og 1 løsning
Problemer med switches
Vi har et LAN bestående af +-12 computere, 3 switches og en adsl-forbindelse. Mellem to af switchene er der et 30 m kabel. Alle computere kører WinXP og er uden problemer på internettet, men vores LAN kører MEGET langsomt (ca. 50 kb/s). Hvad kan problemet skyldes? Jeg vil gerne uddybe, men ved ikke hvad der er relevant.
Danmark vil mindske afhængigheden af globale techgiganter, men det kræver mere end politiske formuleringer og strategier, understreger PROSA’s formand Niels Bertelsen.
Er det - kun én bestemt applikation - mod én bestemt server - når du laver noget lokalt på maskinen - når du henter krører mod jeres servere
Intetnettet er tilsyneladende ok men 50kb/s kan også godt tage fra svarende til en 512kbps.
Du kan evt kigge på din performance % for både CPU og netværk på dine workstations (<ctrl><shift><esc>).
Hvis det er alt der foregår over netværk skal du til at kigge efter fysiske fejl på det der hedder MAC laget (Ethernet). Din performance er meget lav så det tyder på at der kan findes noget. Dine switche kunne være et godt sted at starte og det er da ikke umuligt at det kunne være et af dine kabler. I switchen skal du typisk kigge efter CRC på ethernetportene.
Hvis vi forestiller os at det er det kabel du bruger til at daisy-chaine dine to switch med kunne du prøve om dit problem også er mellem to stationer på den samme switch. Så er det nemlig ikke det kabel der er problemet.
Mit bedste bud er at prøve at isolere dig ned igennem mulighederne indtil problemet forsvinder. Dvs. - isoler til een switch - isoler til eget LAN ( uden Internet) - pil tilbageværende stationer af en af gangen - lav en share på et par andre maskiner og se om de performer lige så dårligt som jeres server.
Det kan også være 'legal' støj i form af broadcast pakker som sendes konstant fra en PC og som tager al båndbredden. Det er dog ikke så sandsynligt.
Der er masser af muligheder og det er oftest kun struktureret udelukkelse der giver løsningen. Hvis du er heldig finder du det i de første øvelser.
jeg vil give rene ret... dog er der også lige en ting du skal tjekke.--.- hvordan er jeres kabler trukket? du skal også tjekke om de er skærmet eller uskærmet.
For hvis de ligger i panelerne sammen med 230V hvad de ofte gør, kan det forstyrre netværket, medmindre de er skærmet. Du skal også tjekke at ingen af kablerne får frost, eller for meget varme. og at ingen af kablerne har et knæk nogen steder. Det er den korrekte måde at tjekke sit netværk på.. altså at starte med alle kablerne... da de ligger på det nederste lag på OSI modellen.
Er det ikke mærkeligt at jeg kan downloade meget hurtigere fra internettet (2 Mbit) end jeg kan hente fra computeren ved siden af? Jeg vil gå igang med at fejlsøge...
Lau_r det tyder bare på at alle filer som du henter på din nabo computer først bliver sendt til nettet for så at blive hentet ned på den computer du sidder ved.
Du sidder sikkert på en 2048/512 forbindelse korrekt?
ja hvis han kun kan hente med ca. 50 kb/s når har prøver via sit lan, men kan hente fra nettet med 2 mbit Så tyder det på at hans netværk "tror" eller sender alt via nettet inden det bliver sendt retur til den anden computer. (var det bedere??)
gå i programmer og kør -> skriv MMC -> filer -> tilføj/fjern snapin -> tilføj -> vælg gruppepolitik -> udfør og luk -> og ok igen -> gå så ind i computer konfiguration - administrative skabeloner og netværk - Qos-pakkeplanlægning og dobbelklik på begræns reserver båndbrede og denne skal du deaktiver.
ja det tror jeg, da det jeg tænkte (jeg læser du har 12 computere på?), og hvis de alle samme er på samtidig og alle begrænser, så er der sku ikke meget tilbage!!! men der kan jo også være en fejl på en af dine swiche!!
Når du nu ved hvad der virker ville jeg foreslå at bygge op omkring én switch og se om det fejler. Derefter kan du begynde at hægte flere switche på indtil du får problemet igen.
Switchen er transparent for ethernet protokollen og antallet af noder kan ikke gøre forskellen: 12*50kb/s = 5 mbit/s. Medmindre at alle forsøger at sende samtidig gennem en 10 mbit/s ethernet forbindelse kan jeg ikke se at de skulle være årsagen. Jeg skyder stadig på en fysisk fejl som skaber retransmissioner. Selvom din velfungerende internet download ikke umiddelbart kan forklares.
Har du delt dit net ind i flere subnets. Og hvis ja hvad forbinder dem så. Hvis du kører multinetting på et router interface kan det være en forklaring. Men så skal 2 stationer på det samme subnet performe OK.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.