01. januar 2003 - 22:06Der er
5 kommentarer og 1 løsning
Problemer med afspilning af DVD
Hej og godt nytår :)
Jeg har lige været ude og købe et par nye film til samlingen, og har nu et problem. Den ene film ville den godt afspille, uden nogen problemer overhovedet. Men når jeg propper den anden i crasher det hele, nogengange kan den ikke engang finde drevet efter jeg har kommet DVD'en i.
Da jeg lige har købt filmen i dag, og der ikke er skyggen af ridser eller snavs på den, synes jeg det er lidt skod. Jeg har heller ikke haft nogen problemer før, og alle mine andre film har den altså ingen problemer med.
Drevet er et eller andet ukendt mærke, jeg bruger PowerDVD/WinXP og filmen jeg har problemer med er Men in Black 2 hvis det ellers har nogen som helst betydning.
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Hmm, det bliver svært med mindre jeg vil vente et par uger :(
Kan det være en eller anden kopi-sikring, hører jo meget om film og cd'er (lovlige endda) som ikke kan afspilles på grund af nye underlige kopi-sikringer som ikke er ordentligt gennemtestet.
Hvis det er tilfældet må jeg ærligt indrømme at det giver mig en unægtelig trang til at hente dem ulovligt på nettet frem for at betale for dem, hvilket jeg ellers foretrækker. Kan ikke se hvordan det kan være andet end at skyde sig selv i foden, med de kopisikringer.
Hvis nogen skulle vide noget om de kopisikringer, ville det være rart. Går ikke ud fra det så er lovligt at bryde dem, men ærlig talt, det er min DVD, jeg har betalt for den, så kan det da ikke være meningen at jeg ikke kan bruge den til noget (kan jo ikke engang få den byttet nu den er pakket ud af plastikken).
OK, tror jeg har købt en ubrugelig DVD... Tror jeg vil kræve mine penge tilbage fra filmselskabet eller sådan noget, eller kræve at de udleverer en DVD afspiller der kan læse DVD'en når man køber den (uden extra omkostninger)... Det kan de vel ikke nægte mig når de nu ikke vil skrive på coveret at den kræver en speciel afspiller!
loonz > Vil du have lidt points, eller skal jeg bare tage dem tilbage?
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.