Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.
din baggrund er låst, den skal 'låses op' før du kan slette den eller lave transperent baggrund
det gøres således: dobbeltklik på baggrundslayret og når property vinduet dukker op, omdøber du layeret. derefter ok. så trykker du på Ctrl+a det vælger hele layeret, derefter trykker du på backspace det sletter den hvide baggrund. Du kan også nøges med at slette layret (bare husk at hvis det er det eneste layer, kan det ikke slettes (smides ud)
Prøv at køre dit billede igennem Save For Web. I dialog-boksen skal du så vælge den hvide farve(såfremt du kun har 1 og ikke nuancer af hvid), og vælge "Maps selected colors..."(du kan kende den på skakternene). Hvis du har nuancer af hvid, så sig lige til så finder vi en anden vinkel på det.
Du skal først vælge Image--> Mode--> RGB og så dobbeltklikke på laget og sige ok til layer 0 slet din baggrund og vælg Save for Web og gem som gif med tranperant slået til.
Under Save for web-menuen kan du under Color Table vælge den hvide farve, når den er markeret skulle du gerne have mulighed for at vælge "Maps selected.."
prodic... jeg skal vist til øjenlæge *griner* det virker perfekt takker ;-) zez
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.