Avatar billede jochke Nybegynder
12. januar 2003 - 20:18 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Problemer med installation ef NIC på en HP Netserver

Hejsa.

Jeg har prøvet at installere et ISA Netværkskort på en HP Netserver LH Pro med Windows 2000 server. Det gik også fint. Men nu har jeg prøvet med et 10/100 mbps PCI NIC med et Realtek chipset. Men Windows finder intet. Der er lys i kortet når jeg sætter et TP kabel i. Men har prøvet at søge efter ny hardware. Har installeret driveren, men kortet kan stadigvæk ikke findes. Mystisk. Skal man aktivere noget i BIOS eller noget? Jeg har også i dag installeret et PCI grafikkort, der virkede fint.
Kan desuden ikke finde ud af at komme ind i BIOS på serveren, så hvis du lige ved hvordan må du gerne lige fortælle mig det. :)

Nogen gode forslag?
Avatar billede carsten_lusk Nybegynder
12. januar 2003 - 20:22 #1
På en netserver E800 er det F2 såvidt jeg husker, du kan prøve den ihvertfald
Avatar billede wave Nybegynder
12. januar 2003 - 20:29 #2
hvis du tidligere i dag har installeret et pci kort i serveren og det virkede.. er det ikke opsætningen i bios der giver problemer..

Jeg har dog før været ude for at der var link i kortet, men at det ikke kunde findes.. Så mit svar bliver.. enten sidder kortet ikke rigtigt i slottet, prøv at tryk det helt på plads ellers er kortet defekt..
Avatar billede jochke Nybegynder
12. januar 2003 - 20:36 #3
Jeg prøver lige at smække kortet over i en anden comp.
Avatar billede jochke Nybegynder
12. januar 2003 - 20:41 #4
Men bliver først i morgen. Jeg har prøvet at sætte kortet i forskellige slots i serveren. Så tror det er defekt. Med tester det lige i morn.
Avatar billede wave Nybegynder
12. januar 2003 - 20:44 #5
held & lykke....
Avatar billede jochke Nybegynder
14. januar 2003 - 00:06 #6
Kortet er vist defekt. Nu har jeg testet det på en Linux maskine og den går helt amok og på en Win XP, der godt kan finde den og installere den, men det er som om at der ikke helt er forbindelse. Man kan sende og modtage men med meget lange svartider og indimellem uden svar. Kunne f.eks. ikke connecte til et netværksdrev og browse andre computere. Men godt pinge andre computere...meget mystisk.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester