Avatar billede lirekassemanden Nybegynder
24. januar 2003 - 13:53 Der er 1 løsning

DDE Password

Hej

Jeg har et problem. Jeg vil gerne have at mine brugere skal kunne ændre deres password både i passwd og i smbpasswd på engang. Jeg har hørt at man kan bruge noget der hedder DDE til det, noget med at DDE skulle kunne overføre data til begge passwd-filer, sådan at passwd'ene bliver ens hvergang man ændre det.

Er der nogen der kender noget til det?
Avatar billede lirekassemanden Nybegynder
05. maj 2003 - 09:51 #1
--lukket--
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester