Avatar billede schollert Nybegynder
30. januar 2003 - 10:30 Der er 3 kommentarer og
1 løsning

VB FrontEnd til Access (/SQL Server)

Jeg har kodet et program, hvorfra flere brugere skal have adgang til samme Access database samtidig.

Al udvikling og egen test er forløbet fint, men så snart flere brugere går på mod DB, får jeg problemer.

Skal Access filen shares ud?
Er det min [rs.open "selec...",oCon] der mangler cursor/locktype - og er det egentlig nødvendigt?
Hvis ja, hvilke typer er så mest hensigtsmæssige? Som udgangspunkt vil jeg gerne have alt "åbent", da jeg selv laver fejlhåndtering o.a. i min kode.
Vil jeg have samme problem, hvis jeg lægger tabeller/data over på en SQL server?
Avatar billede somaliomar Praktikant
30. januar 2003 - 10:35 #1
Jeg tror, at det vil løse dit problem, hvis du vælger SQL Server som backend.
Avatar billede schollert Nybegynder
30. januar 2003 - 14:54 #2
Du har ret. Har lige testet det, og det virker fint nu. Det kræver nogle ændringer af test for NULL, men det er jo bagateller ift. eventuelt andet besvær.

Jeg ville have testet SQL serveren uanset hvad, men hvis du gerne vil have pointene, tilhører de retmæssigt dig. (Om ikke andet så fordi, jeg er så glad for at det virker nu!  ;-)  )

/Mich
Avatar billede somaliomar Praktikant
30. januar 2003 - 16:30 #3
Gem pointene til en anden gang. Du får sikkert brug for det :)
Avatar billede schollert Nybegynder
31. januar 2003 - 09:05 #4
Sikkert! ;-)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Kurser inden for grundlæggende programmering

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester