Avatar billede hansjacob Nybegynder
10. februar 2003 - 15:07 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Minidisc: om overførsel af filer

Hej

Jeg overvejer om jeg skal købe en MD optager. Jeg har en afspiller og en stationær optager og er fint tilfred med dem. Jeg kunne dog godt tænke mig en optager i stil med de sony MD'erne, men har lige et par spørgsmål inden:

Kan man overføre andre filer end mp3, wav og andet, eksempelvis .doc? Jeg har hørt et sted, at man kan bruge MD'en slags memory bird. Hvor mange mp3 filer kan der være på én MD, hvis formatet ikke bliver lavet om?
Findes der en MD til USB 2.0?
Avatar billede chalde Seniormester
10. februar 2003 - 15:12 #1
Mener jeg læste en anmeldelse af en af sony MDerne i pcplanet at det kun var muligt at uploade til den....
Avatar billede doggy82 Praktikant
10. februar 2003 - 15:15 #2
Nej kun musik !
Du skal være opmærksom på at du ikke
kan overføre filer fra MD'en til computeren !!!!
KUN hvis de i forvejen kommer fra computeren!!!!
Det er pga. nogle KOMPLET ÅNDSVAGE
copyright regler som Fony bruger.
Avatar billede exp Juniormester
10. februar 2003 - 15:20 #3
Sonys NET MD kan man ikke downloade fra - ikke via USB'en ihvertfald... :o)

På md'en kan der som udgangspunkt være det samme som på en cd - pladsmæssigt! Dvs. at hvis man fx har musikken liggende i mono istedet for stereo, kan man have det dobbelte antal minutter. Det skal lige siges, at jeg - i langt de fleste tilfælde - finder mono tilstrækkeligt... Der er ikke så stor forskel med mine earplugs.

Tilbage til NET MD'en. Man kan fra det medfølgende NETMD jukebox overføre alle de gængse lydformater - de konverteres til wma så vidt jeg husker...!
Avatar billede doggy82 Praktikant
10. februar 2003 - 15:29 #4
Nej det er et specielt format som hedder omg
Avatar billede hansjacob Nybegynder
10. februar 2003 - 15:34 #5
Øv bøv. Det er da ikke særlig smart. Jeg havde håbet på man kunne bruge den som en CD RW brænder. Jeg arbejder med ret store filer i forb. med mit studie, så det ville være supersmart med et sådan medie. Så håber jeg det kommer om nogle år.
Avatar billede exp Juniormester
10. februar 2003 - 15:38 #6
har her i weekenden set en 256MB memory-ting til ca 700 KAN BARE IKKE HUSKE HVOR (og jeg ville gerne selv have den...!)
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester