Avatar billede jop... Nybegynder
10. februar 2003 - 20:38 Der er 5 kommentarer og
1 løsning

Oplåsninger af mobiltelefoner

Hej alle...

Jeg arbejder i et større varehus, og vi er lidt trætte af den service vi kan yde kunderne, når det halve år er gået, og deres telefoner skal låses op..

Defor har vi valgt selv at gøre det..

Vi sælger hovedsagligt. Nokia, ericsson og siemens..

Hvilke kabler skal vi bruge, og hvor kan de købes?

Mvh René
Avatar billede schaefner Juniormester
10. februar 2003 - 20:39 #1
Avatar billede johnstigers Seniormester
10. februar 2003 - 20:41 #2
Hvorfor ringer kunderne ikke bare til udbyder og får koden? den skal nemlig oplyses på forlangende. Det er da nemmere.
Avatar billede jop... Nybegynder
10. februar 2003 - 20:54 #3
Kan man det på alle telefonerne?

Hvor kan jeg mon finde til R600 telefonen. Det er specielt den vi har solgt meget af på det sidste?
Avatar billede johnstigers Seniormester
10. februar 2003 - 21:01 #4
Ved at kunden ringer til udbyder og oplyser tlf. nr. + IMEI nummer
Avatar billede jop... Nybegynder
11. februar 2003 - 22:42 #5
jeg ved ikke om du selv kender følelsen af, at Debitel kræver telefonen indsendt til reperation, hvilket tager 14 dage, før man har telefonen i hænde igen? Det er hvad vi kalder dårlig service.. derfor søger vi kabler så vi selv kan klare opgaven.. Links der kan føre til en forhandler af kabel til Ericsson R600 vil derfor være meget behjælpeligt ! på forhånd tak!
Avatar billede dach Nybegynder
15. februar 2003 - 03:19 #6
Nu ved jeg jo ikke hvilket firma du er ansat i, og det er også uden betydning for denne debat. Jeg synes at det er et rigtig godt initiativ. Det bør dog kun udføres af tekniske specialister, da det er en kommerciel ydelse, hvor varehuset bliver erstatningsansvarlig, hvis der går noget galt i processen. Det kunne jo være alt lige fra static-problemer, til at tabe en kundes telefon på gulvet...
I henhold til dansk lovgivning, er der ingen grund til at vente de omtalte 6 mdr. men det er jo en helt anden historie.
Dansk Supermarked & COOP Danmark har begge afvist at ville hjælpe kunderne med at få telefonerne låst op af CBB, som ellers har tilbudt at hjælpe deres kunder se dette fra Politiken -> http://politiken.dk/VisArtikel.iasp?PageID=256293
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester