Avatar billede naked2000 Nybegynder
12. februar 2003 - 07:10 Der er 1 løsning

Wildcards enabled

Forståer jeg det her wildcards korrect?

Hvis jeg kan pinge www.domæne.dk, test.domæne.dk eller etellerandet.domæne.dk og få svar tilbage, så er wildcards enabled på domæneserveren, Hvis jeg f.eks kun får svar på www.domæne.dk og ikke andet, så er det ikke enabled?

Undskyld, men jeg skal lige have skåret det ud i pap.
Avatar billede thomasledet Nybegynder
12. februar 2003 - 13:21 #1
ja, det er korrekt forstået... såfremt at pinget kommer tilbage fra den samme maskine... og disse subdomæner ikke er oprettet direkte i nogen dns-server
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester