Du downloader Resin fra
www.caucho.com som er en af de bedste JSP servere som ikke koster en formue, og man får langt bedre support end med gratis udgaverne så som tomcat.
Hold dig langt fra tomcat, den er meget mere besværlig end Resin, performer oftest dårligere, og supporten er også derefter.
JBoss kan du sagtens bruge sammen med Resin hvis du ønsker det eller du kan bruge Resin's EE udgave, som også kan klare EJB og lignende.
Jeg har på flere opgaver stødt på tomcat løsninger som kunderne og deres udviklere var utilfredse med, efter installation af Resin i stedet for, var de langt mere tilfredse
Jeg har selv Resin på min rødhætte Linux server sammen med Apache, og PHP som bliver brugt af forskellige websites, og det spiller bare perfekt sammen.