Avatar billede jtrh Nybegynder
24. februar 2003 - 23:34 Der er 4 kommentarer og
1 løsning

Hvordan flytter jeg indholdet af partioner til ny primær disk

Jeg kører win98se, og er låst programmæssigt fast med kun 174 MB fri plads på C, da min nuværende disk er delt som C=1,5 GB til system og D=10,5 Gb til privat. Hvordan kopierer jeg indholdet af C og D til til min nye 40 GB disk, som jeg har tænkt mig at dele 10 GB system 30 GB privat, så system og programmer er 100% overført og startklar på min nye disk.
Avatar billede spids Nybegynder
25. februar 2003 - 00:04 #1
Anskaf f.eks Norton Ghost eller Drive Image ol. og lav et Ghost/Image af dit C-Drev og læg på dit D-Drev.
Sæt den nye disk på Primær Master og den gamle som slave.
F-disk den nye.
Boot med en boot-diskette fra et af overstående programmer, og læg dit ghost/image over på den nye disk.
Avatar billede spids Nybegynder
25. februar 2003 - 00:05 #2
Indholdet af Drev-D overfører du på normal vis.
Avatar billede jtrh Nybegynder
25. februar 2003 - 16:36 #3
Tak for svaret Spids. Jeg har Drive Image 4.0, er det ok? (har aldrig brugt det?)Noget helt andet spids. Kan jeg med PartitionMagic 6.0 SE udvide C partionen(dvs. stjæle fra D) uden at miste data/programmer på D, og så andvende min nye rent som slave. Eller måske bedre: Gøre min nye disk til D med mit nuværende indhold, og andvende min gamle disk rent til system? Hvad foreslår du, hvad er nemmest?
Avatar billede spids Nybegynder
25. februar 2003 - 23:14 #4
Drive Image 4.0 er Ok, Læs lidt i instruktionerne inden du bruger det - Jeg bruger selv Norton Ghost, så hvordan du bruger Drive Image ved jeg ikke.
Du kan "stjæle" alt det plads du vil fra D, så længe det er l e d i g plads.
Men du har ret i at det nemmeste er at sætte den nye som slave, kopiere indholdet fra D over på den nye, og derefter, ved hjælp af PM 6.0, slette D og udvide dit C-Drev.
Så "slipper" du for at lege med Drive Image.
Men det er nu alligevel en go' idé at lave et Image af dit C-Drev, og gemme på den nye Disk, i tilfælde af et nedbrud.
Avatar billede jtrh Nybegynder
26. februar 2003 - 12:08 #5
Tak for hjælpen spids.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester