Avatar billede pernillemb Nybegynder
03. marts 2003 - 01:23 Der er 8 kommentarer og
1 løsning

Word lukker selv ned...

Hejsa.

Nu er jeg ved at være godt træt af et problem, som word har haft i et stykke tid.

Første gang man prøver på at gemme et dokument (gem som...) efter man har åbnet programmet, lukker den simpelthen det hele ned. Dvs. hvis man havde skrevet noget, så mister man det...

Hvis man så åbner programmet igen, så er der ingen problemer med at gemme...

Er der nogen, der ved, hvad der kunne være galt? Jeg er i hvert fald ved at være træt af det!

Håber på godt og hurtigt svar...

Venlig hilsen
Pernille
Avatar billede human Nybegynder
03. marts 2003 - 01:37 #1
Tror det eneste du kan gøre er at lave et reinstall. Hvis det heller ikke virker ligger problemet ikke i Word.
Avatar billede kvols Nybegynder
03. marts 2003 - 01:44 #2
Har selv haft samme problem for nogen tid siden, spurgte alle de eksperter jeg kender, og de mente alle sammen at det var fordi der manglede en vital fil i mit Word. Hvilken fil kunne de ikke sige :-/  Så jeg endte med at skulle reinstallere det. Sørgeligt, men den eneste udvej jeg kender.
Avatar billede raffar Juniormester
03. marts 2003 - 01:54 #3
Du kan måske finde noget ved hjælp af denne søgning
http://www.eksperten.dk/list.phtml?method=and&excerpt_on=1&searchtype=txt&words=word+lukker&x=0&y=0

Er det office 2000 du anvender?
Avatar billede ullum Praktikant
03. marts 2003 - 06:44 #4
jeg har prob. med xp / xp men kun når Outlook er åbent samtidig med
Avatar billede aovergaard Nybegynder
03. marts 2003 - 09:31 #5
Jeg har to forskellige foreslag som måske kan løse problemet.

1. Prøv at omdøbe normal.dot den vil selv oprette en ny normal.dot næste gang du åbner Word. Gem endelig den gamle hvis det ikke er det som er galt, men det hjælper faktisk tit.

2. Prøv at gå i funktioner - indstillinger - fanebladet filplaceringer - her kan du selv vælge hvor du vil have at den skal gemme dine dokumenter. Prøv at vælge et andet sted hvor den først skal gemme dine filer.
Avatar billede aovergaard Nybegynder
03. marts 2003 - 09:47 #6
En helt anden ting som også kan hjælpe dig er, at gemme alle dine filer i mapper - således at du ikke der hvor dine filer bliver placeret har nogle filer til at ligge "løst" men at alle filer bliver puttet i mapper.

Hent også gerne opdateringer til Office på microsoft hjemmeside. Mange gange er der i disse opdateringer guldkorn som kan rette flere af disse problemer. Dog er der flere som har hentet opdateringer som har fået en lang næse hvis de har haft en ulovlig kopi af Office da den bagefter er sat ud af funktion.
Avatar billede pernillemb Nybegynder
03. marts 2003 - 15:46 #7
Efter jeg lavede en "repair" på word virker det igen fint (skulle dog downloade SP-1 og SP-2 igen).

Men ellers tak for jeres konstruktive forslag...
Avatar billede human Nybegynder
03. marts 2003 - 17:56 #8
nar..?
Avatar billede ullum Praktikant
03. marts 2003 - 18:27 #9
det var jo sådan set det human skrev
endnu en til listen?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Tag et kursus i Word og øg effektiviteten

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester