Test: Så let får du liv i dine gamle vinylplader – trådløst eller via USB-C

Det behøver ikke være bøvlet at lytte til den gamle vinylsamling – eller nye plader for den sags skyld. Sharps RP-TT100 tillader, at du tilslutter alt fra dit gamle konfirmationsanlæg til computeren eller trådløst via Bluetooth.

Artikel top billede

Pladespiller med Bluetooth og trådløs fjernbetjening, så du kun skal rejse dig, når du vil vende pladen, er en af mange smarte funktioner i Sharps fortolkning af en pladespiller (Foto: Peter Hyldahl / Computerworld)

Vinyl lyder bedre, hører du mange sige – og ja, den analoge lyd kan noget, som den digitale ikke kan. Det kan jeg kvittere for efter at have hørt digitale systemer til over en million kroner.

Den lyd matcher Sharps lille pladespiller trods alt ikke, men med en vejledende pris på 1.899 kroner er der også tale om en helt anden boldgade.

Det er mindre, end hi-fi-entusiaster betaler for et kabel til pladespilleren.

Trådløs og digital

Prisen er imponerende, for selv om der er tale om et produkt med meget plastik, indeholder den mange elementer.

Dels en pladetallerken med mekaniske dele, en tonearm og naturligvis en “nål” (pickup) – som endda er fra den kendte Audio-Technica.

Det stopper ikke der – for en plade kræver ekstra forstærkning samt en såkaldt RIAA, der frekvensjusterer for pladens begrænsninger.

Det er især basområdet, der hæves, og niveauet forstærkes 20 dB (svarer til en forstærkning på 100 gange).

Denne RIAA er indbygget i Sharp, så du kan tilslutte den til alle indgange – har du allerede en forstærker med pladespillerindgang, kan du via en knap bag på Sharp vælge den type.

Men dens partytrick er uden tvivl Bluetooth 5.4, så du let kan sende lyden trådløst direkte fra pladespilleren til dit Bluetooth-anlæg eller dine højttalere. Det er altså ikke ren retro.

Det gør det let at få vinyl lyd ud i stuen. Sæt Sharp-pladsespilleren op, tilslut strøm, brug Bluetooth – og du er kørende.

Du behøver ikke engang flytte dig fra sofaen, når musikken er slut, da den er fuldautomatisk og selv løfter tonearmen.

Der medfølger en fjernbetjening, som lader dig stoppe, køre armen tilbage i holderen, vælge Bluetooth og så videre.

Du skal dog stadig rejse dig, når pladen skal vendes.

Det digitale dilemma

Det fede ved vinylafspilning er, at lyden er analog, så det er næsten selvmodsigende at indbygge Bluetooth.

Signalet bliver gjort digitalt – og selvom Bluetooth er en fin standard til lyd, vil det unægteligt få hi-fi-entusiasten til at vrisse.

Måske endnu mere, når vedkommende opdager, at der er USB-C-udgang. Denne er lavet, så du kan overføre musikken til din computer og dermed digitalisere din pladesamling.

Det kræver optagesoftware, som du selv skal tilkøbe, og det vil være en langstrakt proces, da pladerne skal overføres i normal hastighed.

Men det gør det ikke mindre smart – for har du plader, som du ikke kan finde på streaming-tjenesterne, er det oplagt at overføre dem og streame dem fra computeren.

Så Sharp skal ikke ses som et produkt til entusiasten, men til alle os andre med en fin LP-samling,som vi aldrig får spillet. Og så er det faktisk ret hyggeligt at smide en plade på og slippe for andre kabler end strømforsyningen.

Lettere end Ikea

Det tager under 10 minutter at pakke Sharp-pladespilleren ud og være kørende. Selv remmen, der trækker tallerkenen, er lavet, så du sætter den på i et snuptag.

Når der spilles, kan du høre motoren svagt, og det er tydeligt, at der ikke er tale om et leje i topklasse.

Pladespilleren er lavet af store dele plastik og opleves også sådan – men når musikken spiller, glemmer du det hurtigt.

Lydmæssigt mangler der dynamik og power, men selv via Bluetooth kan man godt fornemme, at der trods alt er tale om en plade. Musikken flyder lettere på en eller anden måde.

Støj fra rillerne hører du ikke meget til, og det skyldes desværre ikke, at Sharp-pladsespilleren er fremragende på det punkt, men at den ganske enkelt ikke er så detaljeret.

Meget for pengene, men…

Du får meget for pengene i Sharps bud på en pladespiller.

Den er let at betjene, giver mange muligheder og er ikke voldsom stor. Samtidig ser den nydelig ud på reolen, trods den megen plastik.

Den store lydmæssige oplevelse udebliver, hvilket også var forventet. Der mangler saft og detaljer i lyden.

Det skal dog ikke udelukke den, for til baggrundsmusik – eller til dig, der vil have din gamle samling over på en harddisk – er den et smart valg. Rigtig smart.

Det ændrer ikke ved, at den ender på et hæderligt tre-tal.

Læses lige nu

    PlanBørnefonden

    Digital Solutions Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS