11. marts 2003 - 22:32Der er
11 kommentarer og 1 løsning
vælge flere værdier
Jeg har en database med udlejningsvarer. For hver ordre kan kunden leje flere forskellige produkter (og evt. flere af samme slags).
Jeg vil gerne lave en liste eller lign. der baserer sig på en tabel med det samlede udvalg. På listen skal man ud for hvert produkt på listen kunne indtaste det antal som kunden lejer.
AI bliver først for alvor en del af arbejdet, når teknologien integreres i den måde, vi arbejder på. At have adgang til AI betyder ikke nødvendigvis, at medarbejderne er klar til at bruge den.
Den simpleste er nok at du laver en underformular som er linket til den nuværende med fx ordreid. Underformularen bygget du på varene left join ordrelinier. Når kunden så skriver et antal, oprettes automatisk en ordrelinie.
hvis jeg skulle lave databasen på samme måde som beskrevet ovenfor, men kunden kun kan leje een ting ad gangen, ville jeg lave en liste, hvor man kunne vælge fra. Så ville man bruge "select distinct row". Jeg havde håbet at der fandtes en sætning i stil med "select multiple rows", men det gør der vel ikke? (og i så fald kunne kunden vel heller ikke leje flere af samme slags vare)
Lad os sige du har en formular med kundens ordre. Denne indeholder orderID, kundeid osv. På den er der en underformular som viser de aktuelle bestillinger af varer. Altså alle rækker fra OrdreLinie tabellen hvor OrdreID=Ordre.OrdreID. Det er en hel traditionel visning af en kundes ordre.
Hvis man ændrer underformularen så den bygger på select * from varer left join ordrelinier on varer.vareid=ordrelinier.vareid and ordreid=parentform.ordreid Så vil du få vist alle varene, og der vil kun stå antal (som er et felt i ordrelinier) ud for de varer som kunden er ved at bestille. Når kunden skriver tal i antal, vil der automatisk tilføjes en række i ordrelinie tabellen. (parentform er efter hukommelsen - kan ikke lige huske hvad den hedder. Den refererer til subformens parent - altså selve ordre formularen)
nåh sådan. jeg er lidt forvirret, for jeg er temmelig grøn i det her. Men med god hjælp herfra forsøger jeg at komme igennem, og det er i hvert fald et godt sted at lære - og ofte meget bedre end hjælpefilerne i programmet.
ha, der tog jeg vist munden for fuld. I Eksempeldatabasen er der noget der ligner det, du prøver at få mig til at forstå - og med dit svar og det konkrete eksempel, tror jeg problemet er løst, så du får point.
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.