15. marts 2003 - 18:14Der er
22 kommentarer og 1 løsning
Kan man selv have en SMTP-server?
Hej,
Jeg kom til at tænke på om det er muligt at "oprette" en smtpserver på sin egen computer, hvis man bare har en fast forbindelse med fast ip-nummer? Er der nogen krav til computeren og forbindelsen, og hvilke programmer skal man i såfald bruge?
Okay... rolig nu...I må ikke miste mig allerede her... :-) Hvad er "mx record" og hvad skal jeg med www.gratisdns.dk? Kræver det at jeg har et domæne for at kunne oprette en smtpserver?
Ja du skal have et domæne, ellers har du jo ikke noget at putte bagved @ og mx recorden er sammen med resten af DNS opsætninger til at de afsendte e-mails kan finde dit domene og redirectes til den rigtige IP adresse og port
LS MailServer 0.57 En simpel SMTP/POP3 mailserver, der er let at bruge med en grafisk skal, som alle kan finde ud af. Programmet understøtter flere domæner, flere e-mail adresser til en mailboks, aliaser, maillister, e-mail routning og meget mere. LS MailServer har en del specielle krav, som skal opfyldes, før programmet kan køre, men til gengæld er det gratis. Læs mere på programmørens hjemmeside. Klippert herfra http://www.pcworld.dk/download.asp?Mode=2&ProgramID=827
bufferzone--> Det forstår jeg ikke helt noget af... Jeg har et domæne, men webhotellet har ingen smtp-server, og derfor vil jeg gerne stille min egen op. Men hvad er "mx recorden" og hvor skal jeg opsætte DNS (hvad er DNS?)
leif--> Jeg ved der er forskel på POP3 og SMTP. Jeg skal bare bruge en SMTP fordi jeg ikke har adgang til nogen (NEJ den skal ikke bruges til spam).
Er der nogen krav til computer og internet-forbindelsen?
steelman -> Der er ikke nogen direkte krav til computer og forbindelse da du er den eneste der skal bruge den. Hvis det kun er SMTP er det bare at prøve at installere en af dem der har været snak om !!! Du kan lade være med at bruge POP3 delen hvis du ikke vil !!!
Okay, jeg prøver at installere nogle af de programmer som er blevet nævnt. Som skrevet oven for skal jeg bruge en smtpserver fordi min internet udbyder (et kollegie-net) ikke har en smtp-server til rådighed og mit webhotel tilbyder heller ikke smtpserver. Så den skal altså IKKE bruges til spam...
Okay, lige nu sidder jeg på en kollegie-net-forbindelse så jeg har ikke nogen fast ip-nummer, men det burde i følge leif ikke betyde noget. Nu har jeg så installeret ArGoSoft's mailserver som bufferzone anbefalede. Men mit problem er nu hvad jeg skal angive i mit mailprogram som smtpserver?
FAN.... OSSE!!! Nu kom jeg til at trykke på en helt forkert knap og kom derved til at acceptere bufferzone's svar. Men du skulle nu også have points - men jeg vil også gerne give dig 15 points til dig leif for din hjælp (hvis du altså er interesseret :-))
Jeg har godt nok flere spørgsmål, men det ligger vist uden for det oprindelige spørgsmål...
Det er ædelt leif :-) - tusind tak for hjælpen til jer alle.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.