02. april 2003 - 22:09Der er
11 kommentarer og 1 løsning
Delphi er gået i stå
Jeg sidder lige med Delphi, som er gået i stå imens jeg var ved at loade et billede. Jeg har selvfølgelig ikke fået gemt de seneste ændringer. Hvad kan jeg gøre for at redde det jeg ikke har fået gemt ?? Gemmer Delphi noget backup et sted på harddisken ??
hvis du har compilet projected een gang, kan du nok regne med at delphi har lagt nogle filer entet i delphi\Projects\*.~pas eller i den sidste mappe hvor du byggede et program i.
Ja, somsagt ligger delphi dem i den sidste kendte path åbnet. Se i din sidste project foler.
under compiling laver delphi normalt bakcup, medmindre det er slået fra. Du kan jo nok regne med at finde filerne som Project1.~... men bare vær opmærksom på at det kan være fra det andet project som ligger i den mappe
Det ser ikke ud til at der er noget nogle steder.... I Unit1.pas er der en gammel version og i Unit1.~pas er der en endnu ældre version. Hvordan slår man til, den laver backup under compiling ??
kender desvære ingen tricks. Med Dede kan du decompile og redde dine forms (dfm) - men alt kode er tabt hvis ikke du finder de backups compileren laver
Det ser ikke ud til at den har lavet nogen backup. Jeg tror mener kun den Delphi (6.0) laver backup af gamle filer, når man gemmer det nye.... Er der et sted man kan slå det til ?? Hvor kan man downloade Dede ?? Jeg har prøvet et program der hedder UDD, det laver godt nok pas filen, men der er ingen brugbare koder.....
Jeg fik ikke reddet mit program, men tak for hjælpen alligevel. Jeg har sat den til at gemme hver gang jeg kører programmet, så skulle det meste gerne blive gemt.
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.