Jeg har lige installeret IIS på min computer med henblik på at lære asp. Første gang jeg går ind på localhost beder computeren om brugernavn og adgangskode. Jeg indtaster samme brugernavn og adgangskode som når jeg logger på min computer, men computeren/IIS vil ikke acceptere det. Hvad skal jeg gøre for at få løst problemet? På forhånd tak Venlig Hilsen Morten Hedegaard
Tak for svaret.. men lige en sidste ting... jeg er ikke så meget hjemme i computeren så jeg ved hvad du mener helt præcist... hvis du kunne forklare det for dummies (mig) og give mig en klar beskrivelse af hvordan det løses ville det være kanon.. tak for hjælpen...
Åben stifinder, find det bibliotek som bliver brugt til din IIS. Højreklik på biblioteket og vælg properties. klik på security/sikkerhed og tilføj IUSR til listen.
dav igen. jeg gjorde som du havde sagt men kunne ikke finde "sikkerhed".. så tjekkede jeg en af mine venners bærbar som jeg har lånt som også har installeret IIS.. der kunne jeg finde den og jeg havde gjort nøjagtigt som jeg gjorde ved min egen... hvad kan det skyldes og hvordan løser jeg det???
Kan ikke huske hvordan det er med Fat (hvor der ikke er fil & mappe sikkerhed)
Hvis du kun kører med et operativ system kunne du vælge at konvertere dit (dine) drev til NTFS med kommandoen Convert c: /FS:NTFS Dette kan du hvis du kører NT, win2k eller XP.
jeg gjorde som du sagde og forsøgte at ændre til NTFS og fandt ud af det kører min computer med... hvad er der så i vejen
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.