Avatar billede snowcat Nybegynder
09. april 2003 - 12:07 Der er 2 kommentarer og
1 løsning

Læse 1 access fil fra 2 computer

Hej.

Jeg vil gerne have af vide om det er muligt at læse den samme access fil men fra 2 forskellige computer over netværk?

Altså at 2 forskellige computer skriver til den samme fil på sammetid?

Hvis ja, hvordan?
Hvis nej, hvorfor?

På forhånd tak

- Tommy Larsen
www.Snowcat.dk
Avatar billede mugs Novice
09. april 2003 - 12:35 #1
Det er ikke alene muligt, men den eneste rigtige måde at gøre det på.

I et flerbrugermiljø bør du oprette en Back-End samt een eller flere Front-end databaser.

En Back-end indeholder kun tabeller og ligger på en server. En Front-end ligger på arbejdsstationerne på et drev, der kan læse det fælles netværksdrev. Front-end indeholder forespørgsler, formularer, rapporter, makroer og moduler. Tabellerne sammenkædes med din Back-end i menuen Filer > Hent eksterne data > Sammenkæd. Derefter browser du ned igennembibliotekerne indtil du finder netværksdrevet og din Back-end. Her markerer du fanen Tabeller > Relevante tabeller og trykker på OK. Access vil sammenkæde Back-end tabellerne i din Front-End. Det er nu muligt i Front-end at læse Back-end og foretage rettelser:

Enhver ændring i Back eller Front-end vil blive afsprjlet i den anden.

Der er et menupunkt i Access hvor Access selv foretager opdelingen. Jeg har ikke Access på denne maskine, men mender det er under Funktioner.
Avatar billede mugs Novice
09. april 2003 - 12:39 #2
Antallet af samtidige brugere varierer lidt. Jeg mener at Microsoft hævder der kan være op til 255 samtidige brugere. Dette tal ligger dog væsentligt lavere, men det afhænger bl.a. af, hvor godt db er skruet sammen, og hvilke ændringer der foretages.

Ved at benytte Back- og Front-end (Sammenkædet eller Opdelt database), opnår du samtidig at spare netværkstrafik. Hvis du placerer den samlede database på nettet, og flere brugere skal læse, skal alle forespørgsler / formularer m.v. transporteres over netværket, medens du kun skal transportere data over netværket når du opdeler din db.
Avatar billede mugs Novice
17. april 2003 - 06:38 #3
snowcat > Hvordan går det her. Har du fået fyldestgørende svar?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester