Avatar billede danielbaek Nybegynder
14. april 2003 - 00:47 Der er 7 kommentarer og
1 løsning

individuelle billeder i rapport til hver post - hvordan?

Hej,
Jeg vil lave en rapport ud fra de informationer jeg har i en database/tabel, hvor den også skal vise et tilhørende billede til hver post.
Hvordan får jeg den til det? Billederne ligger i en mappe, og har fortløbende numre der passer til værdien i et af felterne i databasen/tabellen..

Er det lettere at gøre gennem noget brevfletning i word?

Jeg ved desværre ekstremt lidt om Access, så det må gerne være lidt skåret ud i pap...

Med venlig hilsen
Daniel
Avatar billede mugs Novice
14. april 2003 - 07:28 #1
Det kan du sagtens lave i Access. Der er ingen grund til at "blande" andre programmer ind i det, når det ikke er nødvendigt.

Det er dog lidt tricky (og omfattende) at forklare her. Men jeg har en test db, med en tilhørende vejledning i Word, der step for step viser dig hvordan du skal gøre, både m.h.t. til billeder i dine formularer såvel som i rapporter.

Eksemplet tager udgangspunkt i, at samtlige billeder ligger udenfor db, og henviser til dem ved hjælp af en tekststreng. Eksemplet er i Access2000, men det fungerer også i 97.

Læg din e-mail, hvis du vil have den tilsendt.
Avatar billede danielbaek Nybegynder
14. april 2003 - 10:27 #2
okay jeg har xp men det er vel næsten det samme
Jeg vil meget gerne have det tilsendt.

danielbaek@newmail.dk
Avatar billede mugs Novice
14. april 2003 - 10:44 #3
Sendt.
Avatar billede danielbaek Nybegynder
14. april 2003 - 13:05 #4
tak...det virker fint men når jeg prøver at lave det selv, og indsætter et billede er der bare tomt under events, dvs. der er ikke nogen linjer jeg kan indsætte koden på.

jeg godt det nok bare er fordi jeg intet ved om Acces, men hvordan indsætter jeg koden til billedet?
Avatar billede mugs Novice
14. april 2003 - 13:10 #5
I formularens VedAktuel (engelske versioner: OnCurrent) indsætter du koden:

If Not IsNull(Me!FigurPath) Then
Me!Billede.Picture = Me!FigurPath & Me!FigurFil
Else
Me!Billede.Picture = ""
End If


Hvis du vil have billeder i rapporten, skal denne indsættes i Detaljesektionens VedFormattering:

If Not IsNull(Me!FigurPath) Then
Me!Billede.Picture = Me!FigurPath & Me!FigurFil
Else
Me!Billede.Picture = "(none)"
End If

Det skal gerne fremgå af Word-filen Read Me
Avatar billede mugs Novice
14. april 2003 - 13:12 #6
Du kommer ind i VBA-editoren således:

Åbn formularen i Designvisning > Højreklik et sted udenfor formularens objekter > Egenskaber > Fanen hændelser > VedAktuel.

Du indsætter herefter koden imellem de 2 linier Access har lavet.
Avatar billede danielbaek Nybegynder
14. april 2003 - 23:12 #7
Så fik jeg langt om længe det hele til at virke. Tusind tak, det var lige det jeg skulle bruge og utrolig god hjælp.
Avatar billede mugs Novice
14. april 2003 - 23:14 #8
Selv tak - Hvad var dit problem, og har du evt. et forslag til ændring af Read Me filen, så den kan blive bedre?
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
Dyk ned i databasernes verden på et af vores praksisnære Access-kurser

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester