Avatar billede horus Nybegynder
20. april 2003 - 12:47 Der er 8 kommentarer og
3 løsninger

Mobil som modem

Hejsa,

Jeg har netop erhvervet en Dell Axim, og i den forbindelse er jeg på udkig efter en mobiltelefon med IR port og gerne med WAP og evt. GPRS mulighed.

Det behøver absolut ikke være det nyeste af det nyeste, men er der nogle der kan oplyse hvilke - lidt ældre modeller - der understøtter det jeg er på udkig efter.

Minimum kravet er IR port og indbygget modem der kan fungere uden Nokia Datasuite softwaren.

Takker på forhånd,

Horus
Avatar billede NanoQ Nybegynder
20. april 2003 - 12:53 #1
Jeg vil nok anbefale dig en Sony Ericsson T68i. Den har jeg selv, og benytter den både via GPRS og almindelig analog opkobling. Kommunikation via IR (og bluetooth).
Avatar billede curious Nybegynder
20. april 2003 - 12:55 #2
Nokias    6310i er klart nogle af de telefoner jeg har haft bedst eafaring med GPRS .. Men du kan ikke køre GPRS så godt hurtigt IR ..der skal du have et datakabel så opnår du en far på 115.5 kb sek :)

Nokias 6310i it is :)
Avatar billede NanoQ Nybegynder
20. april 2003 - 12:58 #3
om man vælger T69i eller 6310i er hip som hap. Grunden til jeg valgte T68i'eren er primært størrelsen. Jeg synes 6310'eren lige er stor nok.

Dog ikke dermed sagt det ikke er en god telefon. For det er det da. Dog har jeg hørt flere eksempler på at den låser, og først fungerer igen efter den har været slukket og tændt (gad vide om Microsoft har en finger med der) ;)
Avatar billede curious Nybegynder
20. april 2003 - 13:03 #4
..Okay, det er så rigtigt nok :) ..Men, hvis man ikke tænker på størrelsen sårh..

Personligt ville jeg da også vælge en T68i pga design og features, men syntes nokias er mest lækker, det er rigtigt det du siger med at den låser, men det eneste der kræves er en software opgradering
Avatar billede gonza.dk Nybegynder
20. april 2003 - 13:06 #5
Jeg er i hvert fald glad for min Sony Ericsson T300, den kan også det du efterspørger, og så er designet lækkert (men det er jo smag og behag ;o))

jeg gav 1000,- for den hos Orange

Sony Ericsson T300:
http://www.sonyericsson.com/dk/spg.jsp?page=start&Redir=template%3DPS1%26B%3Die%26PID%3D9976%26LM%3DPSM_V
Avatar billede horus Nybegynder
20. april 2003 - 13:19 #6
hejsa,

tak for svarene indtil nu - men jeg fiskede nu lidt efter en lidt ældre (læs: billigere :-) model.

Har hørt tale om Nokia 7110 - men kunne godt tænke mig at vide om der er andre ældre telefoner med IR og evt. WAP ?

Horus
Avatar billede gonza.dk Nybegynder
20. april 2003 - 13:48 #7
Oranges priser på mobiltelefoner:

http://orangeprivat.dk/mobil/telefoner/

Der findes ikke nogen billige alternativer der åbenbart. Jeg tror ikke du kommer under 1000,- for en mobil der kan hvad du ønsker. De gamle mobiltelefoner produceres ikke mere og er derfor meget svære at støve op, de er holdt op med at lave ekstra udstyr til ældre telefoner.

Et eksempel: Nokia 3210, en meget populær telefon, i dag kan du ikke købe et ekstra cover da de simpelthen ikke bliver produceret mere. Nokia 3310/3330 er også på vej ud af markedet med ekstra udstyr (kilde: Orange-mand).

Mit råd er derfor: spender lidt flere penge og få en ordentlig telefon der kan hvad du skal bruge og holder lidt længere.

Nu ved jeg selvfølgelig ikke hvor gamel 'gamel mobil' er, eller hvor billig 'billig' er. Selv synes jeg jo at det er billigt med en telefon som min T300 til 1000,- der kan alt hvad man kan drømme om.
Avatar billede horus Nybegynder
20. april 2003 - 13:58 #8
gonza,

Jeg vil have en bluetooth tlf. på et tidspunkt men har ikke råd til at spendere de 1000 + abonnement på en T68i f.eks.

men de "gamle" kan man tit finde på qxl eller den blå avis til fornuftige penge og så kunne jeg bruge en sådan indtil jeg har vurderet mit behov for opkobling via PDA/mobil og indtil jeg har lidt flere gysser at rutte med :-)

Så jeg efterlyser lidt en liste over gamle - mere end 1 år - telefoner der har IR - som minimum.

Horus
Avatar billede gonza.dk Nybegynder
20. april 2003 - 14:26 #9
okay, den havde jeg så ikke lige tænkt på (den med qxl/dba)

Men hvis du er sådan lidt i pengenød er det nok ikke det rigtige for dig at vælge internetopkobling via mobilen, det koster 25-30,- pr MB. Det løber hurtigt op... Men igen, jeg ved jo ikke hvad du skal bruge det til ;o) Men undersøg det lige først for din egen pengepungs skyld (Jeg har ikke råd til SÅ dyrt internet, selvom det kunne være fedt)
Avatar billede pocketfreak.dk Nybegynder
23. april 2003 - 09:36 #10
Jeg har selv haft en Siemens S35i som jeg har brugt som modem til min Palm og efterfølgende PocketPC. Den er både rimelig lille og har IR-port. Dog er der ingen GPRS i den, men skal du have det så skal du igen til at se eften en t68i...sådan en bruger jeg med min LOOX via BT.
Avatar billede kasperhyllested Nybegynder
23. april 2003 - 11:08 #11
Jeg har en Ericsson T39m som jeg både bruger sammen med min bærbare og min Pocket PC. Og det fungerer glimrende. Både via IrDA og Bluetooth.

Telefonen er blandt de lidt ældre modeller, men de holder 100 pct. Den har både HSCD og GPRS. Desuden har den IrDA, Bluetooth, WAP og hvad man ellers kan finde på af smarte teknologier.

En af fordelene er, at man kan synkronisere den med både Outlook på den stationære (via det medfølgende software), men også med Pocket PC'en. Her fungerer SmartGSM rigtig godt.

Jeg har ingen problemer haft med min telefon - og som det ser ud nu, så mangler den ikke noget af det, som nyere telefoner kan tilbyde mig.

Det er nok svært at finde telefonen i butikkerne (men prøv evt. hos Orange, hvor jeg har set den til 1.100 kr.). Men brugt skulle det være muligt, evt. i DBA eller i nyhedsgruppen for salg af mobiltelefoner.
Avatar billede Ny bruger Nybegynder

Din løsning...

Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.

Loading billede Opret Preview
Kategori
IT-kurser om Microsoft 365, sikkerhed, personlig vækst, udvikling, digital markedsføring, grafisk design, SAP og forretningsanalyse.

Log ind eller opret profil

Hov!

For at kunne deltage på Computerworld Eksperten skal du være logget ind.

Det er heldigvis nemt at oprette en bruger: Det tager to minutter og du kan vælge at bruge enten e-mail, Facebook eller Google som login.

Du kan også logge ind via nedenstående tjenester